24 Hours Le Mans

front.post
front.public: 27. 03. 2021
Bez-názvu-1

Motorističtí fandové určitě znají legendární vytrvalostní závod 24 Hours Le Mans.  Po několik desetiletí je jedním z nejprestižnějších motoristických soutěží. Termín jeho konání je velkým svátkem pro příznivce automobilových soutěží.

Tisíce diváků sledují několik dní v roce závodní okruh, který  měří více než 13 kilometrů a na kterém dnem i nocí probíhá pro závodníky vyčerpávající a pro diváky adrenalinová podívaná. Od dob, kdy byl postaven první automobil se jeho výrobci a majitelé snažili prokázat jeho kvality. Jakmile byly na silnici automobily dva, už mezi sebou začaly soutěžit, kdo bude rychlejší a dřív dojede do cíle. To bylo základem všech automobilových soutěží.

Tradice vytrvalostního závodu 24 Hours Le Mans  byla  založena roku 1922 a měla jiný cíl. Tehdy se v Paříži na výstavě sešlo několik odborníků, kteří v rozhovoru o přínosu automobilových závodů k vývoji automobilového průmyslu, dospěli k závěru, že by se v těchto závodech měla posuzovat také jiná kritéria, než jen rychlost. Pokud by tomu tak bylo, mohla by se během automobilových soutěží testovat například bezpečnost, výkonnost nebo spolehlivost cestovních automobilů, což by bylo pro jejich výrobce rozhodně přínosem. Dohodli se tedy na uspořádání závodu, který by tyto vlastnosti vozů prověřil v závodě trvajícím 24 hodin. První ročník závodu se jel v roce 1923.

K tomuto účelu si organizátoři a zakladatelé vytipovali právě okruh v Le Mans, ve kterém už od roku 1906 působil Autoklub a konala se zde Velká cena Francie a první soutěž automobilové Grand Prix. Okruh nazývaný de la Sarthe byl pro účely závodu ideální, protože se skládal z běžných veřejných silnic, na kterých nebyly prováděny speciální úpravy, takže spolehlivost vozů byla testována přímo „v terénu“. Závod byl určen pro všechny typy standardních cestovních vozů, nesměly se jej účastnit vozy sportovní nebo prototypy a pro jeho účastníky byla vypracována přísná pravidla, kterými se museli řídit. Ta se v průběhu let, kdy se závod jede změnila jen málo a důvodem bylo většinou zlepšení bezpečnosti.

O významu závodu svědčí i to, že se stal podkladem pro natočení dnes už legendárního filmu se Stevem McQueenem v hlavní roli, který nesl stejný název – Le Mans. Tento film se stal ikonou závodu a přispěl nejen k obrovské popularitě hlavního představitele, ale i k tomu, že množství jeho fanoušků se rozrostlo o neuvěřitelná čísla. Cíle, se kterým, byl závod založen bylo dosaženo. Stal se prestižní záležitostí, díky které se neustále vyvíjí automobilový průmysl. Výsledky závodu ovlivňují skutečnost, že cestovní vozy jsou stále spolehlivější, výkonnější a bezpečnější.