Adrenalinový bouldering

front.post
front.public: 22. 04. 2022
time00-kopie

Bouldering je relativně nová zábavní aktivita, kterou je lepší provozovat v letním počasí. V podstatě jde o lezení, ale bez lana. Někdo si řekne zcela jistě, že jde o riskantní záležitost, ale leze se výlučně na menších skalních útvarech, pouze pár metrů nad zemí.


Oblíbená aktivita je to hlavně pro ty, jenž nejsou zdaleka tak zkušení, jako ti, co lezou po velkých horách, případně pro ty, kteří nejsou na adrenalin a nebo se bojí do výšek. Bouldering pochází původně z Anglie. Nicméně průkopník tohoto sportu je bývalý americký gymnasta John Gill, jemuž se mimo jiné přezdívalo i král boulderingu. V padesátých letech to pro něj byla vyložen zábava a možná i průprava na jeho sport.   


I když se jedná pouze o lezení pár metrů, tak je to považováno za extrémní sport. Sice stačí člověku jen jeho vlastní tělo, avšak nezbytné je i jisté vybavení. Obvykle jsou to tři věci. Za prvé to jsou tzv. lezečky neboli speciální boty, která na jedné straně chrání nohy nebo chodidlo, jak kdo chce, ale také není problém v nich dělat kroky a pohybovat se. Následně je potřeba bouldermatka. To není výraz, který je nějakým způsobem propojen s jedním z rodičů, ale jedná se o takovou matraci, která se podloží pod člověka, kdyby náhodou spadl.  


Nakonec je to magnesium. To používají sportovci, například gymnasté, když jdou na kruhy a tak podobně. I lezci to potřebují, protože to zabrání pocení rukou. Není nic horšího u lezení, než jsou mokré ruce, to se pak velmi rychle klouže. Ovšem používání magnesia má i své proti. Je například zakázáno ho používat na pískovcových skalách. Bouldering je svým způsobem riskantní sportovní aktivita, tak je nutné dbát na bezpečnost lezce. V tomhle případě jištění závisí na druhé osobě, která drží lezce. Někdo by mohl namítnout, že to není tak správně, ale to je věc názoru.  


Bouldering se kromě přírody dá provozovat i v centrech, kde mají tzv. umělé stěny. Bouldering už se přehoupl i do závodní roviny. Nicméně nejde o úplně vyhledávaný sport, minimálně tedy u nás. Závody jsou velmi složité, protože probíhají ve třech kolech, přičemž v každém musí absolvovat určitý počet výstupů. Bouldering je v hledáčku ochránců životního prostředí, protože podle jejich názorů, to velmi škodí mechům a lišejníkům. Obviňují lezce, že záměrně čistí kameny a skály, čímž ubližují přírodě. Také poukazují na erozi půdy způsobenou tím, že se zde zašlapává vzácná vegetace. Dokonce se tam našli i čmáranice, kterým se říká graffiti.


Foto © Depositphotos.com/JanKranendonk