Albánie původně patřila pod tzv. Osmanskou říši, která v průběhu let zanikla a země se osamostatnila dvacátého osmého listopadu 1912. Platí se zde měnou zvanou albánský lek. Až do současnosti se země potýká s ekonomickými problémy.
Turisté, kteří Albánii navštíví zde najdou některé zajímavosti. Jednou z nich je velká vodní plocha Skadarské jezero, hluboké asi 12 m. Jedná se o krasové jezero, ležící v nadmořské výšce jen asi šest m. Je zde naprosto čistá voda, protože na jeho dně je okolo padesáti pramenů, které mění během přibližně půl roku vodu v jezeře.
Národní park Butrint loni v listopadu oslavil deset let od svého vzniku. Na jeho území najdeme celou řadu přírodních, ale také architektonických památek pocházejících z antických dob. Park o rozloze téměř osmdesát šest kilometrů čtverečných je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Kdo si potrpí na umění, může se vydat do zdejší Národní galerie, která nabízí rozsáhlou sbírku albánského umění. Galerie sídlí v hlavním městě Tiraně a byla otevřena v roce 1956. Jelikož převažuje islámské náboženství, není zde nouze o mešity. K těm nejvýznačnějším patří Edhem Beyova mešitu, která jako jediná přežila náboženské bouře, během kterých byla zlikvidována většina kostelů a dalších mešit v Tiraně.
Albánie má i svoji Riviéru. Jedná se o místo, které je spjaté s Jónským mořem. Dokonce se v těchto místech natáčel i jeden z dílů slavné show „Top Gear“. Je tu velké množství památek, ale také i penzionů a všech možných kempů a podobně. Jednou z hojně navštěvovaných památek je hrad Berat. Je to byzantská památka, ze které dnes zůstala jen část pevnosti, která ovšem není příliš udržovaná. O jeho významu svědčí to, že je vyobrazena na albánské měně.
Foto © Depositphotos.com/mlehmann