Antigua a Barbuda je jeden z nejexotičtějších ostrovů v Karibiku, minimálně z pohledu českého turisty. Leží vlastně na třech částech, kromě Antiguy a Barbudy je to ještě Redonda a celé to náleží do Malých Antil. Historie je velmi dávná, toto místo bylo objeveno už před více než čtyřmi tisíci lety.
Tehdy to byli lidé z doby kamenné, kteří objevili Antiguu, nicméně mezinárodní ohlas tomu dodal až Kryštof Kolumbus. Ten v roce 1493 připlul jako vůbec první běloch na Antiguu. V roce 1620 Antiguu zabrali Španělé, o dvanáct let později pro změnu Angličané. Od prvního listopadu 1981 je Antigua a Barbuda samostatným nezávislým státem.
width="560" height="314">
Hlavním městem je Saint John´s. Nejvyšším bodem je Mount Obama, který měří čtyři sta dva metrů nad mořem. Počet obyvatel je tu něco přes šedesát osm tisíc, z toho je devadesát pět procent černochů. Jazykem, tedy tím úředním je angličtina a náboženství je tu z devadesáti osmi procent křesťanství, což je velmi vysoký počet, který není snad nikde na světě. Jelikož to bylo anglické území, tak stále se jedná o konstituční monarchii a vládne zde královna Alžběta druhá. Platí se zde východokaribským dolarem. Když se zde podíváme na teploty, tak jsou tu tropické, a to po celý rok.
Jelikož ekonomika stojí z takových sedmdesáti až osmdesáti procent na turismu, tak práce je zde jako takové poměrně málo. Jede tady hlavně zemědělství – cukrová třtina, ovoce, zelenina, dobytek, k tomu si připočítejte ještě bavlnu a rybolov. Dříve na zdejších plantážích pracovali černošští otroci, které sem přivezli z Evropy. A nyní tedy přejdeme k turistickým cílům. Jelikož jsme zmínili horu Mount Obama, tak ji nemůžeme vynechat. Bystřejším možná došlo, že ji pojmenovali po současném americkém prezidentovi, Baracku Obamovi. Pod touto horou jsou husté lesy, ve kterých se ukrývali uprchlí otroci. Místo, kde si dělali tábořiště, se nazývalo Boggy Peak, než ho tedy přejmenovali.
Nyní se podíváme na Nelsonovy doky. Je to vlastně loděnice, která je součástí kulturního dědictví. Ono se ani není čemu divit, okolo je totiž překrásná příroda. Je pojmenována po britském námořním admirálovi, Horaciovi Nelsonovi. Ten v této loděnici žil tři roky – 1784 až 1787. V hlavním městě sídlí národní muzeum. Je postaveno na místě, kde byly první trhy. Stojí zde od roku 1747. Sdružuje hlavně archeologické nálezy, modely cukrových plantáží a historii Antiguy a Barbudy. V Saint John´s mají i anglikánský kostel či katedrálu, která spadá do severovýchodní diecéze Karibiku a Aruby. Byla mnohokrát poničena zemětřesením a je postavena v barokním stylu.