Armwrestling neboli páka

front.post
front.public: 01. 07. 2024
time02

Kdo si myslí, že páka neboli armwrestling je tak nanejvýš hospodská zábava přiopilých štamgastů, tak se hluboce mýlí. Jistě, je to zakořeněné v nálevných zařízeních, ale páka také patří mezi seriozní sporty. V podstatě jde o to, že si sednou dva lidi naproti sobě ke stolu a začnou se přetláčet.


Pro závodní sport jsou speciálně upravené desky, nemohou to být ledajaké. Samozřejmě, že na soutěžích se musí striktně, ostatně jako v každém sportu dodržovat přesné pokyny rozhodčích, i když s nimi třeba nemusí souhlasit. Soutěží v páce je více a jsou rozděleny podle váhových kategorií a dále také podle toho, jestli je dotyčný pravák nebo levák.  


Jako téměř v každém sportu, tak i v páce existují fauly. Sice si možná říkáte, že je to nesmysl, ale opravdu tomu tak je. Obvykle se za faul považuje nadzvednutí lokte z podložky nebo předčasný start. Na to, aby mohl člověk závodit, musí mít pochopitelně sílu a svaly, bez toho to jaksi dnes nejde. Samozřejmě, ten kdo vítězí v restauračních zařízeních, ještě nemusí být dobrý na české, potažmo mezinárodní scéně. Páka je známá zhruba od roku 1952, přičemž jeden z názvů, který měla, byl i kanadský sport. O deset let později byla založena první organizace a od té doby to tzv. jede.   


V České republice mají soutěže v páce několik různých druhů. Tak například to jsou ČAPR republikové soutěže, mistrovství republiky seniorů, mistrovství republiky juniorů, mistrovství republiky klubů, následně pak Golemova ruka a extraliga. Extraliga se ještě dále dělí, respektive je složená ze čtyř samostatných soutěží. Je to takový řekněme seriál, který se boduje a pak se všechny body sečtou, no a podle toho, kdo jich má nejvíc, tak ten se stává vítězem. Podle bodování z extraligy, se mohou nominovat ti nejlepší na mistrovství republiky ve všech kategoriích. Mimo těchto republikových soutěží v páce se pořádají i tzv. náborové, propagační a další.  


Co se týká oblíbenosti páky – armwrestlingu, tak to je asi všude. Například v Gruzii je to jeden z vůbec nejoblíbenějších sportů. Páka je též jediný kontaktní sport, kde není cílem s nadsázkou řečeno, ublížit protivníkovi. Jeden z nejlepších pákařů na světě je John Brzenk, kterému se přezdívá nejlepší přetláčeč všech dob. Armwrestling není jenom soutěž pro muže, velmi často se tu dají vidět i ženy, které si nezadají ani s těmi největšími borci. Pokud se ještě vrátíme k tomu, kdo by chtěl dělat páku jako sport, tak by si měl vyzkoušet soutěž pro nováčky a ještě lépe, nejprve trénink.


Foto © Depositphotos.com/maxoidos