Mnoho lidí má Austrálii na svém seznamu míst, kam se musí podívat. Je tu jen jediný problém: kde asi tak začít? U protinožců lze dělat a vidět tolik věcí, že se přece nikdo nechce vrátit domů s pocitem, že něco prošvihl.
Nasnadě je tedy otázka: Kam se u protinožců vydat? Ano, je tu Velký bariérový útes, Opera v Sydney, botanické zahrady, pláže a (samozřejmě) koaly. Ale to je jen špička pomyslného ledovce. Austrálie – od vnitrozemí až po deštné pralesy – nabízí mnohem víc, než co si dokážete představit. A to zejména pokud toužíte po dovolené, při které se pustíte mimo vyšlapané cesty… Ať už jste zkušený cestovatel, který se chce vyhnout dlouhým frontám a přemrštěným cenám v turistických destinacích, nebo jen hledáte nová dobrodružství, Austrálie vám nabídne nekonečně příležitostí pro ekoturismus.
Pro ty, kteří o tomto termínu ještě neslyšeli, ekoturistika je forma cestování, která spočívá v navštěvování relativně nedotčených přírodních oblastí. Cílem je způsobit co nejmenší negativní dopad na životní prostředí a v některých případech se dokonce přičinit ve prospěch ekonomického rozvoje místní komunity. Často je účelem ekoturistiky cestovatele vzdělávat, anebo od nich získat finanční prostředky k ochraně životního prostředí dané oblasti – jako je tomu v případě ‚wwoofování‘ (WWOOF - Willing Workers On Organic Farms), kdy je turistům nabídnuta možnost pracovat na farmě čtyři až šest hodin denně výměnou za ubytování a jídlo. Teď už ale k tomu, jak se dostat mimo ‚vyšlapané cesty‘.
Způsobů, jak se seznámit s ekologickým vývojem australské krajiny, je spousta – od návštěvy organických vinic až po potápění v chráněných přírodních rezervacích. Kde jinde na světě můžete navštívit věhlasnou netopýří nemocnici, sopečný národní park či podniknout ekoplavbu v jeden den? Třeba v Queenslandu! Zatímco některé australské ekodestinace nabízejí možnost aktivně přispět k životnímu prostředí a ekosystému, na jiných místech si můžete matku přírodu vychutnat pasivnějším, ale stále udržitelným způsobem. Například návštěvníci národního parku Uluru-Kata Tjuta v Severním teritoriu Austrálie mohou upřeně pozorovat největší přírodní monolit na světě se zachovanými nápisy domorodých předků. Jsou tu i vzdělávací pěší túry, při kterých se návštěvníci dozvědí něco o místní fauně a flóře, ale i příběhy domorodců ze zdejší oblasti. Anebo proč si neudělat výlet na jih a nenechat se okouzlit dech beroucí krásou tasmánské divočiny? Tato síť parků a přírodních rezervací patřících do světového kulturního dědictví UNESCO je jednou z posledních oblastí opravdové divočiny na světě. V této oblasti byly objeveny lidské ostatky staré 20 tisíc let.
Od kempů až po luxusní ekostřediska, od procházek přírodou až po podmořská dobrodružství, Austrálie nabízí množství nedotčených míst světového kulturního dědictví a ekoturistického vyžití, kde si každý cestovatel vybere to svoje. V případě, že už nadešel čas k odškrtnutí Austrálie z vašeho seznamu životních přání, můžete využít služeb společnosti Emirates, která nabízí pohodlné spojení do země protinožců s jedinou zastávkou v Dubaji. Odtud se pak lze dostat do sedmi destinací napříč celou Austrálií a Novým Zélandem, včetně Adelaide, Aucklandu, Brisbane, Christchurch, Melbourne, Perthu a Sydney.