Jelikož Češi jsou známí svou tvořivostí a sklony ke kutilství našli se nadšenci, kteří ho zkusili vypěstovat i u nás. Záhy však zjistili, že když už se to podaří, tak jedině ve skleníku a i tak má zcela jinou chuť než to dovážené. Vynaložená energie i náklady však nejsou určitě srovnatelné s výsledkem. Problém je v tom, že avokádo nesnáší nízké teploty, jedná se o rostlinu, která dorůstá do poměrně velkých rozměrů a strom je také náchylný na nemoci a plísně.
V kuchyni je ovšem avokáda králem. Řadíme je mezi ovoce a je o něm známo, že obsahuje velké mnnožtství tuku. Z těchto důvodů je často využíváno do různých pomazánek. Jeho dalším plusem je, že je vlastně bez chuti, takže kuchař má neomezené pole působnosti, pokud z něj chce nějakou lahůdku vytvořit. Je-li toto ovoce hodně zralé, dá se z něho vymačkat i šťáva, kterou konzumují hlavně vegetariáni, nebo se přidává do koktejlů. V kuchyni se používá výhradně za syrova, zkusíte-li je vařit zhořkne a celý pokrm, který jste spolu s ním vařili můžete vyhodit.
Avokádo se hojně využívá ve vegetariánské stravě a bylo zjištěno, že i přes velké množství tuku má přiznivý vliv na ztrátu tělesné hmostnosti, je tedy vhodné zařadit ho do redukční diety. A co víc, poradit si s ním dokáže i kosmetický průmysl. Ženy, které používají kosmetiku vyrobenou z avokáda vám potrvdí, že je to doslova hydratační bomba pro pokožku.
Foto © Depositphotos.com/Andrelix