Baltimore

front.post
front.public: 25. 05. 2019
time00-kopie

Baltimore patří mezi jedno z nejrozlehlejších amerických měst. Minimálně tedy z pohledu Marylandu, kde sídlí a jehož je i zásadním centrem. Žije zde něco okolo šesti set čtyřicet tisíc lidí. Narodilo se zde spousta známých lidí, za všechny se dá jmenovat herec Davis Hasselhoff nebo olympijský vítěz Michael Phelps.



  Je zde mnoho míst, kam mohou turisti zavítat a dnes se začíná zvířaty, konkrétně místní zoologickou zahradou. Stojí zde už sto třicet osm let, čímž je považována za druhou, potažmo za třetí nejstarší zoo ve Spojených státech Amerických. Je to rozlehlá zahrada, která má různé pavilony - africký, dětský, či tzv. arktický, kde jsou lední medvědi, polární lišky nebo havrani.  


 


Kdo má rád kulturu a nevadí mu anglická mluva, může navštívit zdejší divadlo. Bylo postaveno a otevřeno v roce 1914 a před deseti lety ho kompletně přestavěli. Vejde se sem celkově dva tisíce tři sta diváků. Vystupoval zde v minulosti například i Frank Sinatra. V Baltimoru, ostatně jako všude, sídli i muzea. Jedno z nich patří ke zdejší univerzitě - Evergreen House - tak zní jeho název. Jde vlastně o muzeum, spojené s knihovnou. Návštěvníkům je nabízena prohlídka, i s průvodcem. Patří na seznam národního registru historických míst. Původně to byl klasický dům pro rodinu, ale pak ho jeho vlastník daroval univerzitě.   Mother Seton House - speciální místo - tak by se dal označit dům, který je určen výlučně pro francouzskou populaci zde žijící. Je pojmenován po Elizabeth Ann Seton, což byla první americká žena, kterou blahořečila římsko-katolická církev, protože byla také první, kdo založil spolek milosrdných sester. Věřící mohou zajít do Brown Memorian Presbyterian Church, což je novogotický kostel laděný zvenku do světlé barvy a mírně obklopen zelení. Je pojmenován po investičním bankéři George Brownovi, což je docela zvláštní, protože to nebývá tak časté, aby se duchovní místa jmenovala podle takových typů lidí.  


 


Phoenix Shot Tower neboli Baltimorská věž z červených cihel. Postavena byla v roce 1828 a sedmnáct let se držela na prvním místě, co se týká nejvyšší stavby. V roce 1921 se dokonce plánovalo zničení, aby se na jejím místě postavila čerpací stanice, ale nestalo se tak. Měří téměř sedmdesát jedna a půl metru. Baltimore je domovem sportu zvaného lakros, tak se ani není čemu divit, že tu mají jeho muzeum. To má zmapováno kompletní historii, kterou začali psát indiánské kmeny, které lakros hrály jako první. Také je zde umístěna expozice Síně slávy. Ta je zde přidána od roku 1997.


Foto © Depositphotos.com/sborisov