Státním zřízením země je království. Padesát sedm procent obyvatel jsou Vlámové, zbylých třicet tři procent tvoří Valoni. Domluvíte se tu holandsky, francouzsky a německy.
Turisté, kteří milují památky a zajímavosti si zde přijdou na své. Země není velká, ale na každému kroku vás něco upoutá. Jednou z nejznámějších atrakcí je známý Čůrající chlapeček neboli Manneken Pis. Nachází se v Bruselu a je to nejenom symbol hlavního města, ale vlastně i celé Belgie, protože se jedná o zásadní památku, jenž je opředena několika legendami. Existuje i její protějšek, soška v podobě holčičky, též čůrající - Jaenneke Pis. Příští rok to bude už třicet let, co existuje. Do třetice má Brusel ještě Zienneke Pis, což je jak jinak než čůrající socha, ale tentokrát zvířete. Ta má podobu psa zdvíhajícího nohu. Stojí na jednom z bruselských náměstí od roku 1998. Pro zajímavost jen podotýkáme, že podobná socha byla odhalena koncem loňského roku v Česku, v Kryštofově údolí, takže máme k Belgii vlastně dost blízko.
V Belgii mají i Atomium, stavbu z ocele vysokou sto dva metrů. Bylo součástí exponátů na mezinárodní výstavě zvané Expo 58. Přestože je to dnes jedna z architektonických památek země, dosud nejsou vyřešena všechna autorská práva na ni.
Jaká by to byla země, kdyby v ní člověk nenašel ani jednu zoologickou zahradu. Velmi zajímavá je ta v Antverpách, která sídlí přímo vedle hlavního vlakového nádraží. Založena byla v roce 1843 a patří mezi nejstarší ZOO na celém světě.
Rodiny s dětmi jistě nezapomenou navštívit další zvláštnost - Muzeum komiksů. Najdou se tu i dva nejslavnější belgické komiksy - „Tintinova dobrodružství“ a „Šmoulové“, kteří, jak se mnozí mylně domnívají, nemají svůj domov v Americe, ale právě v Belgii, což je často překvapením.
Po dlouhé procházce se každý potřebuje občerstvit a tak si můžeme zajít na místní kulinářské speciliaty – wafle a pravé belgické pralinky, které ovšem pocházejí z cukrářské dílny rodilého Švýcara. A co je stylovějšího, než si při posezení v kavárně nebo cukrárně otevřít knížku detektivek, které řeší legendární belgický detektiv Herules Poirot.
Cestování Belgií zakončíme v přírodě, v Jubelském parku. Rozkládá se na území Bruselu od roku 1880. Má tvar pětiúhelníku plného soch a muzeí a je jakousi zelenou střechou podzemní části města, kde vede metro a silnice.
Foto © Depositphotos.com/poissonenciel