Benicio Del Toro

front.post
front.public: 22. 06. 2019
time02

Herec a režisér, obě tato povolání vykonává s hravostí jeho vlastní a o kom je vlastně řeč – Benicio Del Toro. Ač pochází z rodiny právníků, do které se v Portoriku dne devatenáctého února roku 1967 narodil, vydal se na dráhu umění. V devíti letech ho postihla velká životní rána, když mu zemřela maminka a jeho otec se s ním a s rodinou přestěhoval do Pensylvánie.


 


Zde měl Benicio druhou matku, ale s tou se nepohodl a odjel studovat na obchodníka, ale zběhl od otcova přání. V necelých dvaadvaceti letech získal první významnou roli v bondovce Povolení zabíjet, kde byl padouchem a bojoval proti Jamesi Bondovi v podání Timothyho Daltona.  


  


Před devatenácti lety si ho vyhlédl režisér Bryan Singer do kriminálního dramatu s prvky thrilleru Obvyklí podezřelí, za nějž získal i cenu Independent Spirit Award. Gangstery i díky svému jihoamerickému vzezření hrál i v dalších filmech. Rok po obvyklých podezřelých ztvárnil postavu baseballového hráče Juana Prima, který ohrožoval kariéru Wesleyho Snipese svým sportovním uměním a za to ho potrestal fanatik v podání Roberta de Nira. V roce 1997 se dočkal své první hlavní role ve snímku Vyděrači, ale film zcela propadl. O rok později se setkal s hollywoodskou ikonou Johnnym Deppem v komedii Strach a hnus v Las Vegas.  


 


Hrál bláznivého Doktora Gonza, který se knižní předloze pálil cigaretou. Benicio Del Toro to také dělal, ale záběry se vystřihli. Po dvou letech natočil akční krimi drama Únosci, ale to nebyl ten hlavní počin toho roku. Tím se stal dnes už kultovní snímek Traffic - nadvláda gangů. Jeho korumpovaný policista Javier Rodriguez okouzlil nejen diváky po celém světě, ale také kritiky. Za tuto roli také posbíral několik cen jako třeba Zlatý Glóbus nebo Oscara pro herce za ztvárnění vedlejší role. V roce 2000 ho do filmu Podfu(c)k, obsadil dnes už bývalý manžel popové ikony Madonny Guy Ritchie.  


 


Jako režisér se profiloval prozatím jedním krátkometrážním a dále i jedním celovečerním filmem 7 dní v Havaně, který zasadil do prostředí Španělska. Co se týká jeho soukromého života, tak značnou aféru vzbudil velmi krátký románek s Kimberly Stewartovou, což je dcera rockera Roda Stewarta, ze kterého vzešlo dítě, dcera Delilah. Jak sám prohlásil, nestojí o manželství ani o rodinu, jedno z toho už má – dceru. Mimo jiné má například i španělské občanství, navíc ve Španělsku, konkrétně v Barceloně žije část jeho rodiny. V jeho rodném Portoriku dostal čestný univerzitní doktorát. Je považován za jednoho z nejcharizmatičtějších herců a navíc se pravidelně umístí i v různých společenských anketách typu nej sexy herec nebo nejvýhodnější svobodná partie.  


Foto © Depositphotos.com/s_bukley