Bez metronomu by to nešlo

front.post
front.public: 15. 07. 2016
000  – obnovený – obnovený
Metronom je nepostradatelným pomocníkem hudebníků, kteří začínají hrát na hudební nástroje.  Dopustit na něj nedají ani bubeníci a klavíristé. Jde o přístroj, který udává rytmus hudby. Kde se vzal a jakými inovacemi prošel, aby se dostal do dnešní podoby?

 

Co je to vlastně metronom. Jde o mechanický, elektronický nebo kombinovaný přístroj, který plynule udává rytmus hudebních skladeb. Tempo je označováno buď jako M.M., což je zkratka pro Mälzelův metronom, nebo číslem a čtvrťovou notou, případně jako BPM, což je v angličtině „beats per minute“. Některé metronomy bývají opatřeny různými pomůckami, třeba zvonkem, co zdůrazňuje vybraný úder.

 

Metronom používají muzikanti již několik století. Prvopočátky prvních metronomů sahají až do 16. století, kdy byl objeven izochronismus kyvadla vědcem Galileo Galilei. Ten pracoval na principu pohybu kyvadla ve stejném tempu, ale záleželo na jeho délce. Jenže až o dalších sto let později přišel přelom a nápad na tvorbu strojku, který by hýbal kyvadlem tak, aby ho udržel v pohybu a zároveň nedošlo k narušení vlastního rytmu. Objevům však nebyl konec a následovala řada pokusů o zatraktivnění přístroje, aby byl použitelný.

 

V roce 1812 Dietrik Nikolaus Winkel přišel na to, že dvojitě vyvážené kyvadlo může udržet i nízká tempa, což do té doby nebylo možné. A pak přišel Johann Nepomuk Mälzel, přidal pár inovací a patent na metronom si přivlastnil. Proto je dnes metronom označován za Mälzelův metronom.

 

Po další době docházelo k různým inovacím přístroje, jehož princip zůstal, ale odstranilo se například tzv. kulhání. Když přišel střídavý proud, začaly se vyrábět elektromechanické přístroje a později i přístroje digitální.

 

 

Dneska klasické metronomy nahrazují i mobilní aplikace, metronomy pomalu už nejsou k vidění a nahrazuje je třeba Sound Brenner, který vibruje. Moderní doba podporuje bezdrátové sítě, díky kterým lze propojit různé hudební přístroje tak, aby kapely získaly stejné tempo. Princip metronomu však zůstává stejný. Bez něj by to skutečně nešlo.