Bolívie

front.post
front.public: 21. 01. 2022
time00-kopie

Za sousedy má například Peru, Chile nebo Argentinu a jméno nese po prvním prezidentovi, generálovi Simónu Bolívarovi, jenž byl velký odpůrce závislosti na státech. Hlavní města jsou dvě - La Paz a Sucre, nejvyšším bodem Nevado Sajama, který měří šest tisíc pět set čtyřicet dva metrů nad mořem a co se týká náboženství, tak tu převažují katolíci, a to z devadesáti dvou procent.  


Mluví se tu mnoha jazyky- španělština, kečujština, ajmarština, guaraníjština a k tomu ještě třicet jedna indiánských jazyků - všechno je to úřední. Nezávislí na Španělsku jsou zde od šestého srpna 1825. Platí se zde měnou zvanou boliviano.  


Najdete zde mnoho hor a slaných vodních ploch. Snad nejslavnějším vodním územím zde je jezero Titicaca, o které se dělí vlastně s Peru. Je tu docela teplo - v lednu se teploty pohybují okolo jedenácti stupňů, ale pozor, nad nulou. Naopak v červenci je to jiné, než u nás - tady je nejvyšší teplota sedm stupínků. Bohužel Bolívie je velmi chudou zemí, v Jižní Americe dokonce nejspíš tou nejchudší. Nejvíce obyvatel pochází z indiánských kmenů, které na tom nejsou ekonomicky vůbec dobře, jak by se dalo moderně říci. Hlavním ekonomickým artiklem je těžba nerostných surovin - stříbro, cín, ropa, wolfram a mnoho dalších.   


Politice se nebudeme věnovat, jen ještě doplníme, že Bolívie je jedno z center nechvalně proslulého obchodu s kokainem, najdete zde mnoho mafií buď s drogami nebo s bílým masem, což je prostituce. Ale nyní už k turismu. Začneme tedy největším, vlastně turisticky nejnavštěvovanějším místem, tím je Cristo de la Concordia, což je socha Ježíše Krista, nacházející se na vrcholu San Pedro Hill. Jedná se o druhou největší sochu Ježíše Krista, vyšší už je jen v Riu de Janeiru. Měří skoro čtyřicet jedna metrů. Je vyrobena z ocele a betou a dokončena byla čtvrtého listopadu 1997.  


Přejdeme k přírodě a zvířatům. Amboró je to místo, kam byste se měli vydat, jestliže obdivuje národní parky. Tato přírodní rezervace ukrývá více než osm set druhů ptactva a k tomu ještě sto dvacet sedm druhů savců, mezi něž se počítají šelmy jako puma, ocelot, medvěd a další. Rostlinných druhů tu najdete na tři tisícovky. V Bolívii sídlí i sopky, jednou z nich je Olca. Naštěstí pro místní je vyhaslá, poslední erupce zde proběhla v roce 1867. Věznice v San Pedru je trochu něco jiného, můžete si zde pronajmout nebo koupit pokoj. Pozor, je to jen pro vězně, aby tu byly se svými rodinami. Nejvíce zavřených je zde jak jinak než za drogy.¨


Foto © Depositphotos.com/hecke06