Bootcamp

front.post
front.public: 23. 06. 2022
000-obnoveny-

Někteří možná vědí, ale jiní slyší toto slovo poprvé v životě, tudíž právě pro ně, ale samozřejmě jinak pro všechny je následující článek. Bootcampu jako takového je více druhů, my je vezmeme od začátku.


Takže jako první přejdeme k fitness bootcampu. Už z názvu fitness je patrné, že to bude něco se sportem, z čeho jsou navíc i svaly, ale to ve většině případů pouze u mužů.   Takže – fitness bootcamp je něco jako tvrdší tělocvik nebo lépe řečeno, cvičební program, sestavený trenéry. Vymysleli to Spojené státy Americké, ale tomu se budeme věnovat později, odkud to vlastně přišlo. Tyto cvičební programy se dostaly v roce 1999 do Velké Británie a odtud vlastně i do celého světa.  


Fitness bootcamp je obvykle navržený tak, aby člověk získal fyzickou kondici, prostřednictvím různých řekněme, neobvyklých pomůcek. Intervaly mezi cvičeními trvají hodinu. Obvykle se začíná strečinkem, což znamená něco jako protahování. To dělají i profesionální sportovci, například velké zkušenosti s tím mají atleti nebo fotbalisté. Po strečinku následuje běhání. Pak přichází na řadu tzv. intervalový trénink, který má nespočet možností. Zvedají se závaží, nemusí to být činky, to v žádném případě, obvykle jsou to nějaké předměty denního využívání. Tahají se například gumové popruhy, dělají se však třeba i kliky.  


Pak už se to zakončí stylem jógového strečinku, což je docela náročná záležitost pro netrénovaného člověka. Fitness bootcamp se obvykle používá, aby byl člověk zdraví a neměl příliš tělesného tuku, vlastně to svým způsobem slouží k redukci tzv. tukových polštářů. Někdo by mohl klidně namítnout, že to není sport pro každého. Ano, to je pravda – jsou totiž jistá omezení. Je úplně jedno, jestli jde o bootcamp jako takový nebo přímo fitness, ale rozhodně by se ho neměli účastnit například chronicky nemocní lidé – astma, klouby, páteř a tak dále. Ani lidé nemocní se srdcem by se už vůbec neměli pokoušet o bootcamp.  


Na druhé straně se mluví například i v tom smyslu, že fitness bootcamp dokáže snížit krevní tlak. Těžko říci, jestli je to pravda. Nyní si povíme, jak to vlastně vzniklo, tedy ten samotný bootcamp. Úplně ze začátku se takhle v uvozovkách bavili příslušnici vojenských jednotek. Slovo bavili, není úplně přesným výrazem, protože tehdy to byl klasický vojenský dril, který vojáci potřebují, aby se zocelili. Pokud někoho zajímá, co v takovém klasickém bootcampu vojáci dělají, tak vězte, že byste to nechtěli zažít, protože jsou to zkoušky a podmínky, jako kdybyste byli ve válečné zóně. Tam se s vámi nikdo nemaže.


Foto © Depositphotos.com/creatista

¨