Pokud tedy chceme mluvit o ruské kuchyni, zvolíme si tu část, která je nám svou kulturou nejbližší a její stravovací návyky se vám pokusíme přiblížit. Co se nám vybaví, když se řekne ruská kuchyně. Především boršč, kvas, pirohy, kaviár, čaj a vodka. Musíme si ale uvědomit propastné rozdíly mezi ekonomickou silou i vzdělaností obyvatel a to, co je běžné pro jednu jeho vrstvu, druhá ani nezná.
Základy ruské kuchyně vznikaly, stejně jako v jiných zemích, na venkově, který nebyl ovlivněn vnějšími vlivy. Obyvatelé využívali k vaření to, co sami vypěstovali nebo to, co poskytovala okolní příroda. Proto v původním ruském jídelníčku najdeme hodně lesních plodin, hub, ryb, zvěřiny, ale také obilí, pohanku a proso, ze kterého se vařily kaše, polévky nebo peklo pečivo. Základem dnešní ruské kuchyně je maso, ve kterém převládá hovězí, telecí, vepřové a zvěřina. Z masa se vyrábějí šašliky, špízy, nebo také proslavený stroganov. Hojně se na jídelníčku vyskytují ryby ve všech podobách. Mezi nimi zaujímá významné postavení losos a jeseter, kteří produkují červený a černý kaviár. Zelenina se používá zejména nakládaná. Velmi často se ruská jídla doplňují nebo vylepšují velmi kvalitní, hustou, kysanou smetanou.
Mezi nejznámější ruské speciality, které se po léta vaří podle stejného receptu patří ty, které jsme pojmenovali v úvodu, hodně se ale také vaří z mletého masa. Základem kuchyně jsou polévky. Rusové milují nejen proslulý boršč, ale také soljanku nebo rassolnik, do kterých se používá zelí, okrošku uvařenou z kvásku nebo také známou rybí polévku uchu. V podstatě se ruské polévky dělí na několik skupin od studených a lehkých až po tzv. naše přesnídávkové, které jsou husté a vydatné a mohou nahradit hlavní jídlo. Co se týče pití, i když je nejznámějším ruským nápojem vodka, která nesmí chybět při žádné příležitosti, Rusové hojně pijí čaj, kvas, mléko, vyrábějí si podomácku například zelnou šťávu nebo jiné nápoje z dostupných surovin.
O ruské kuchyni se dá říci, že je nejen vydatná, ale také zdravá, protože hodně využívá přírodní suroviny a hlavně je velmi rozmanitá a zajímavá tím, že ji ovlivnily nejen ruské národy, ale i okolní státy a nejkvalitnější kuchyně Evropy. Pohostinní Rusové nám to velmi rádi předvedou a svým kuchařským uměním se pochlubí.
Boršč
200 g hovězího masa, 200 g vepřového masa, 300 g kořenové zeleniny, 300 g zelí (kysané nebo sterilované), 200 g červené řepy, ocet, bobkový list, několik kuliček pepře a nového koření, 100 g párků, šálek kysané smetany. Hovězí maso nakrájíme na malé kostky a vložíme do dvou litrů studené vody. Vaříme do poloměkka, pak přidáme na kostičky nakrájené vepřové maso. Zeleninu očistíme, nakrájíme na nudličky a přidáme k téměř měkkému masu. Po chvíli přidáme nadrobno nakrájené zelí a červenou řepu. Vše uvaříme doměkka. V malém množství vody povaříme koření a vlijeme do polévky. Nakonec přidáme na plátky nakrájený párek. Při podávání podle chuti okyselíme octem a přidáme lžíci kysané smetany.