Brazílie, země slunce a capoiry

front.post
front.public: 04. 10. 2021
time01

Brazílie je země, kam jsme se donedávna dostávali jen výjimečně a i v době cestovního boomu se sem moc nejezdilo. V posledních letech však některé cestovky objevily její kouzlo a začaly nabízet zájezdy, které jsou nyní velmi žádané.  


Na pobřeží si můžeme zase připomenout čas letní dovolené a exotický nádech země její kouzlo ještě umocní. Na cestu do země nepotřebujeme vstupní víza a let přes Atlantik trvá podle cíle cesty asi 10 – 15 hodin.   Pokud se nebudete pohybovat jen na trase hotel – pláž, ale budete chtít navštívit i vnitrozemí, doporučujeme informovat se před odletem na očkování proti exotickým chorobám. Na pobřeží vám ale prakticky žádné nebezpečí nehrozí. Ubytovací zařízení a hotely si můžete vybrat podle vlastního vkusu i peněženky a všude vás čekají perfektní služby.   Pohled na nekonečný Atlantický oceán, který se vám bude převalovat u nohou je neskutečně romantický a krásný a upravené pláže lemované korálovými útesy  poskytují pohodlí a také množství zábavy. Pokud se budete chtít potápět, najdete zde lokality, které se nevyrovnají žádným jiným na světě. Půjčíte-li si loďku, můžete se potápět i u vzdálených útesů a sledovat bohatý a pestrý podmořský život.  


Největší turistický ruch panuje u přístavu Porto Seguro. Je to místo prvního vylodění portugalských objevitelů Ameriky vedených kapitánem Cabralem. V těchto místech najdeme i některé stavební památky na tuto historickou událost, které už jsou, bohužel, v dezolátním stavu, protože nová brazilská generace přílišnou sentimentalitu netrpí. Spíš je láká fotbal, který je zde národním sportem nebo diskotéky či zábava v rytmu samby a tradičních brazilských melodií.  


Pokud sem přijedete na konci roku, možná se trefíte do období místního karnevalu, jehož kouzlo je nenapodobitelné a turisté se sem kvůli němu zdaleka sjíždějí. Všude jsou rozestavena malá pódia, kde hraje hudba  a tančí se zde celé dny až do ranních hodin. Osvěžit se přitom můžete místními koktejly, jejichž základem je rum a třtinový cukr se spoustou pestrobarevného a nám často neznámého ovoce nebo vás postříkají vodou z hadic.   Nejstarším městem Brazílie je Salvador. Jeho historie sahá do poloviny 16. století a je to perla koloniální architektury, takže si na své přijdou nejen milovníci zábavy a vody, ale i historických památek a můžeme vás ujistit, že přehlídka chrámů, paláců i kostelů je nepřeberná a určitě si nestačíte prohlédnout všechny. Dokonce si zde můžete osvojit základy legendárního domorodého bojového tance capoira.  


Všude najdete stopy portugalské nadvlády a bohatství, které zde Portugalci tvrdým terorem domorodého obyvatelstva získali. Ošuntělost některých  staveb z dob portugalské kolonizace však je dokladem, že žádný strom neroste do nebe.  Nejvýstavnější  a také nejbohatěji vyzdobenou budovou je františkánský komplex, na jehož výzdobu byla údajně použita celá tuna ryzího zlata.  


Navštívíme-li svazový stát Minas Geranis a jeho srdce Ouro Preto, můžeme dokonce na vlastní oči vidět diamantový trh. Město leží v oblasti bývalých zlatých dolů a v okolí se těžily i diamanty. Pro turisty byl dokonce jeden ze zlatých dolů znovu otevřen a tak v podzemí Mina de Passagem můžeme vidět, v jakém prostředí pracovali otroci a později horníci, aby ze země dobyli vzácný kov.   Všude, kde vedou ve městech turistické trasy najdeme množství stánků a pouličních prodavačů se suvenýry, jejichž prodejem si místní obyvatelé zvyšují životní úroveň. Nemusíme se však zdržovat jen ve městech nebo na pobřeží. Do Brazílie láká také divoká exotická džungle plná vůní cizokrajných rostlina,  skřeků neznámých zvířat či ptáků a dusného, vlhka. Sem se ovšem nesmíme vypravit bez průvodce a patřičného vybavení, i když krátké a bezpečné výlety pro turisty nabízí většina cestovek.