Bujabézu podle legendy vytvořili rybáři v Marseille, jenž ji dostali od bohyně Venuše, která ji vařila jako první, ovšem za jiným účelem než bylo nasycení. Bylo to někdy okolo roku šest set před naším letopočtem. V devatenáctém století se bujabéza stala velmi ceněnou, přičemž si ji objednávali pouze vyšší kruhy. V průběhu času se bujabéza dostala i na trhy, tudíž mezi chudší lidi. Ti nejchudší si ji nemohli dovolit vůbec a i střední vrstva měla potíže.
Bujabéza se jako guláš výrazně liší od všech ostatních, co se týká přípravy surovin. Skládá se z ryb, jenž jsou její hlavní částí. K tomu se tam přidává i dušené maso, bylinky a koření. Jako první se jdou připravovat ryby, které se očistí, omyjí, ale pozor - mořskou vodou, což je u nás jaksi nemožné, takže kdo by chtěl bujabézu v našich podmínkách, tak zcela jistě stačí klasická česká voda z kohoutku. Poté se ryby nakrájí na velké plátky. Rozpálí se olivový olej, přidá se nadrobno nakrájená cibule, drcený česnek, rajčata, ale bez semínek a oloupané a nakrájené na čtvrtky.
Celá směs se bude smažit zhruba pět minut. Po pěti minutách se přidají připravené ryby, přičemž musí být zalité po povrch. přidá se sůl, pepř, fenykl, bouquet garni a šafrán. Vše se vaří při mírné teplotě, ale stejně se musí občas promíchnout. Pak se musí přidat tzv. omáčka rouille, což je něco na bázi majonézy. V podstatě to znamená, že se žloutek šlehá za jemného přilévání oleje, ale tady se ještě dává česnek, šafrán, sůl a kajenský pepř. Na závěr se přidají brambory a mořští ježci. Může se k tomu jíst i chleba s česnekem.
Když se dá ještě vrátit k tomu, čím se bujabéza odlišuje, tak se jedná o provensálské bylinky spolu s kořením. Pochopitelně tím, že se bujabéza tak masově rozšířila si ji v různých koutech světa upravují po svém. Bujabéza by se měla podávat horká, ale čistě jen samotný vývar bez zeleniny a ryb, to je mimo talíř. Jistě, řekne si někdo, tak proč se to tedy vařilo. Samozřejmě si to tam člověk může vrátit nebo to rovnou jíst v kompletním slova smyslu. Prostě ve Francii mají tenhle systém zaveden už léta.
Foto © Depositphotos.com/silencefoto