To není žádné nářečí ani název exotického jídla, ale jde o hlavní město afrického státu Burundi. Asi si nyní říkáte, že není úplně vhodná doba, posílat někoho na turistické výlety do Afriky. To je sice pravda, nicméně Burundi není zasaženo smrtící epidemií eboly, ale raději bychom doporučili počkat, než se to všechno v afrických zemích trochu uklidní.
Bujumbura se vlastně vytvořila z úplně malé vesničky. Původně se jmenovalo Usumbura, ale nakonec se to změnilo. Od roku 1962 je Burundi nezávislá a s ní i Bujumbura. Ekonomickým exportem je převážně káva, bavlna, kůže, cínová ruda a tak podobně. Politiku opět necháme spát a vrhneme si na turismus.
Jako první začneme národním parkem Rusizi. Svoje jméno dostal podle řeky, která tudy teče. Jedná se o naprosto přírodní prostředí, kde žijí zvířata - například hroši či krokodýlové, což není v Africe nic zvláštního. Najdete ho patnáct kilometrů od hlavního města, ale pořád spadá do území Bujumbury. Dalším parkem u Bujumbury je Kibira. Jeho celková velikost je zhruba okolo čtyři sta kilometrů čtverečných. Není úplně dokonale prozkoumán, ale odhad je, že takových šestnáct procent tvoří deštný prales. Roste tu šest set čtyřicet čtyři rostlin, žije zde devadesát osm druhů savců a dvě stě druhů ptáků.
Ještě zde zůstaneme, protože faunu opomenout nemůžeme. Takže z ptactva je to třeba zoborožec či papoušek šedý. V tomto parků najdete i mnoho opic neboli primátů - kočkodani, šimpanzi. Velkou turistickou atrakcí nebo spíše hojně navštěvovaným místem je památník, věnovaný Davidu Livingstonovi a Henrymu Morotnovi Stanleymu, což byli ve své době nejlegendárnější cestovatelé, kteří podnikli cestu do Afriky. Pokud byste se k němu chtěli dostat, tedy k tomu památníku, tak musíte jižně dvanáct kilometrů z Bujumbury. Jde v podstatě o kámen, na kterém jsou vyryta jména a letopočty. Traduje se, že právě na tomto místě, se tito dva pánové poprvé setkali.
Je zde výhled na jezero Tanganika, jenž nemůžeme přejít. Zde je to trochu komplikované, protože kromě Bujumbury se o toto jedno z největších jezer dělí třetina Afriky, s nadsázkou řečeno. Je to druhé největší jezero světa hned po Bajkalu. Když to rozložíme, tak to znamená v překladu něco jako plachtit v dešti. Nyní ještě půjdeme do budovy, konkrétně do geologického muzea. Jedná se vlastně o muzeum islámské kultury. Pokud se sem vydáte, tak ani s ubytováním nebude problém. Je tu mnoho hotelů na velmi dobré úrovni. Berte to s rezervou - město je totiž devět let po složité občanské válce.