České moře se vlastně jmenuje Lipno

front.post
front.public: 09. 08. 2013
time01
Letní dny nás lákají k tomu, abychom poznávali nejen vzdálené kraje, ale i naši zemi uprostřed Evropy. Kdo tráví dovolenou v České republice, ví o mnoha krásných a zajímavých místech a i tam, kam jezdí mnoho let lze stále nacházet nové a nové podněty a zajímavosti.
Někteří dávají přednost dovolené stále v pohybu a dokáží projet nebo projít téměř napříč celou zemí, někdo dává přednost pevné základně ve formě hotelu, penzionu nebo kempu, ze kterého hvězdicovitě vyjíždí za zajímavostmi a poznáním.

Kdo si k takové dovolené zvolí naše české moře – Lipenskou přehradní nádrž, jistě neprohloupí. Najde zde možnost koupání i rybaření, vodácká stanoviště, projížďku po přehradní nádrži lodí, na sklonku léta a na podzim se sem sjíždějí houbaři, najdeme zde upravené cyklotrasy i turistické stezky k pěším výletům a v okolí se nalézají historické památky, jaké jinde nenajdete.
Na pravém břehu Lipna, směrem k rakouským a německým hranicím, je příroda zatím jen málo dotčena turistickým ruchem, neboť zde bývalo pohraniční pásmo, do kterého se nesmělo vstupovat a paradoxně proto zde zůstaly zachovány nádherné lokality fauny i flóry.

Zvolíme-li za své výchozí stanoviště horní část Lipna, můžeme se ubytovat například v Nové Peci. Odtud je jen kousek do Lenory, která je výchozím stanovištěm pro vodácké sporty pod Soumarským mostem. V malebném městečku je proslavená pekárna, která jedenkrát za měsíc peče chléb ve staré peci a lidé se pro něj sjíždějí ze širokého okolí.
Z nedaleké Zátoně je pěkný pěší výlet na Boubín, kde uvidíme zachovalé části nefalšovaného pralesního porostu. Pokud se vracíme do Nové Peci z Lenory, nezapomeneme se zastavit ve Volarech.
Po okolních turistických stezkách dojdeme až na Kocovu pilu a odtud se můžeme vydat na skalní vyhlídky. Pokračovat pak můžeme prohlídkou Schwarzenberského kanálu, který byl vybudován kvůli plavení dřeva do Rakouska, mezi Vltavou a Dunajem, již koncem 18. století. Po sametové revoluci byly jeho zchátralé části rekonstruovány a dnes se po něm občas i plaví dříví. V jeho okolí můžeme navštívit další zajímavá místa, jako jsou vrcholky Trojmezí nebo Třístoličník, nedaleko se vypíná i nejvyšší hora Šumavy Plechý, od které je pěkná procházka k Plešnému jezeru.

Pokud dojdeme nebo dojedeme do dřevařské obce Stožec, upoutá nás pod vrcholem Stožecké skály Stožecká kaple Panny Marie.
Také dolní část Lipna je plná zajímavostí. Ubytovat se můžeme přímo v obci Lipno, nebo v některé klidnější části, například v Přední Výtoni. Jen asi l kilometr je odtud vzdálený přívoz do Frymburka, který je malebným zpestřením zdejšího pobytu, i když pro místní je to dopravní nutnost. Frymburk sám je klidné, čisté městečko, ze kterého není daleko do obce Lipno nad Vltavou. Dnes se z ní stalo turistické centrum hlavně holandských turistů, jejichž nově postavené apartmány jsou využívány pro letní i zimní rekraci. Dojedeme-li na hráz, naskytne se nám nádherný pohled na vodní hladinu.
Zajímavý je výlet do Vyššího Brodu, kde můžeme navštívit známý klášter, ve kterém se v současné době provádí archeologický výzkum s cílem objevit pozůstatky posledních Rožmberků. Nevzpomeňme navštívit i Poštovní muzeum. Odtud, buď autem, na kole nebo po turistických cestách dojedeme až na hrad Rožmberk, který se majestátně tyčí nad údolím.

Pokud se z Přední Výtoně se vydáme směrem do kopců, dojdeme až na Vítkův kámen. Dnes jsou to zbytky hradu, který založil již ve 13. století Vítek z Krumlova. Z jeho vrcholu, který je ve výšce 1 035 m je při jasném počasí vidět vrcholky Alp. Několik desítek metrů pod vrcholem najdeme kapli Svatého Tomáše, která byla založena ve 14. století. Kaple byla několikrát upravována, takže z původní stavby se zachovala jen klenba presbytáře v gotickém stylu. V době, kdy ležela v hraničním pásmu, ji využívali vojáci jako konírnu a hnůj údajně sahal až do výše 1 m. Před tím, než bylo možno kapli znovu začít upravovat, vybíralo se vstupné v naturáliích. Cena byla vyvezení l kolečka hnoje. Nyní se opět skví v celé kráse, ale na její úpravu přispěli finančně hlavně rakouští věřící. Teď se zde slouží bohoslužby v němčině. Přístup sem není náročný, kdo nezvládne pěší tůru, může až ke kapli dojet autem.

Ve všech turistických centrech na Lipně jsou možnosti ubytování, jak v hotelu, tak i v malých penzionech. V okolí přehrady je i několik autokempů. V sezóně není problém najít hned několik příjemných hospůdek, kde se výborně vaří, nebo si můžete jen odpočinout a posedět při kávě nebo pivu či večer u venkovních krbů.

Přestože sem mnozí z nás jezdí již léta, stále se do tohoto krásného kraje vracíme, protože zde stále objevujeme něco nového. Klid a pohodu, kterou zde načerpáme si vezeme s sebou domů na dlouhou dobu - nejméně do další dovolené. Jelikož je zde ale sezóna letní a zimní, lze se sem vracet každý půlrok a pokud jsme rybáři nebo houbaři, můžeme si sezónu rozšířit i o jaro a podzim.

No uznejte, kde ve světě najdete místo, aby na něm bylo pokaždé jinak a přesto krásně v každou roční dobu.