Zrod firmy již od počátku doprovázely problémy, respektive vzniklý tlak od asijských firem na kvalitní produkty s velice nízkými cenami. Část společností tak v té době zkrachovala – šlo spíš o ty menší. Ale zpátky k Charvelu. Když firma s původním označením Charvel´s Guitar Repair přišla s úpravami osazení a dalších prvků na přání zákazníka, začalo se její dobré jméno velmi rychle šířit do stran. Chvíli to fungovalo, pak ale vlivem zmíněného, řekněme asijského vpádu, došlo k prodeji Charvelu značce Grover Jackson.
Řada jiných kytarových firem se při výrobě inspirovala tehdejším Charvelem, respektive tvarem původního těla starocasteru a maximalizovala rozměry. Vznikla tak těla superstrat, která uspokojila poptávku heavy metalových kapel.
Velký úspěch sklidil model Concorde, který nastavil nový standard pro design elektrických kytar. S ním došlo ke vzniku značky Jackson Guitars. Vzhledem k dalšímu posunu v hudebních trendech na konci 80. let bohužel došlo k významnému poklesu výroby a tak bylo nutné značku prodat japonské firmě International Music Corporation (IMC). Firma následně měla několik významných a naopak ztrátových období. V roce 2002 se opět do hry dostává historie Fenderu obnovující jméno Charvel a s ním i nové, velmi kvalitní modely San Dimas.
Základní nabídka modelů elektrických kytar dnes zahrnuje kromě San Dimas další signature řadu Warren DeMartiny – Snake, sérii Desolation s jedním a dvěma výřezy, Desolation Skatecaster a metalové Star a superstrat Soloist DX. Na elektrické kytary Charvel hrají či hrála řada kytarových mágů. Třeba Eddie Van Halen, Randy Rhoads, Richie Sambora, Tery Balsamo z Evanescence, Vinnie Vinvent z Kiss, Jake Kiley, John Levin a další.