Cíl: Antarktida

front.post
front.public: 06. 10. 2021
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený

Lidé cestují převážně po místech, kde je příjemně a teplo a hodně památek  a zajímavostí. Z tohoto pohledu se jeví Antarktida jako místo, které není určeno ani pro život, natož pro cestování. Je to čtvrtý největší  kontinent plný ledu.Její objevení mají pravděpodobně tzv. na svědomí Maorové, obyvatelé Polynésie. A přesto se i tady můžete setkat s turisty, dokonce se sem pořádají zájezdy hlavně pro milovníky extrémních podmínek.   


Zhruba tisícovka lidí tu žije dokonce trvale, většinou jsou to vědci, kteří zde zkoumají všechno možné, mimo jiné i jak zastavit globální oteplování.  Údajně v důsledku právě globálního oteplování tu dokonce najdeme rostliny a kvetoucí květiny. Nejpočetnější skupina zvířat, jenž tu žije, jsou tučňáci, kterých je zde osm různých druhů, vyskytují se zde početné skupiny ryb a  mořských ptáků.  Cestování po Antarktidě je velmi náročná záležitost. Je tu jen jediný námořní přístav, nedaleko polární stanice a plavidla, která se k pohybu užívají musejí být opravdu bytelná, aby se jim podařilo prorážet ledové kry. 


Pokud by si někdo troufal po svých, tak pouze na lyžích nebo sněžnicích a ve skupinách se zkušenými polárníky. Smrt zmrznutím zde není nic výjimečného.   V období mezi lednem až březnem přijíždějí lodě s turisty na Antarktický poloostrov, což je úplný sever Antarktidy. V létě se zde teplota pohybuje kolem plus deseti až patnácti stupňů. Zato v zimě tu mají „jen“ čtyřicet pod nulou. Když si představíme několik málo dní, kdy v Česku poklesnou teploty pod dvacet stupňů, tak je pro nás život v takových podmínkách naprosto nepředstavitelný. Ovšem i výjimky se najdou, je zde například vybudována i česká arktická výzkumná základna.  


Nutno podotknout, že výlet na Antarktidu není zrovna levná záležitost. Cena desetidenního zájezdu se může vyšplhat i na sto čtyřicet tisíc. Ubytování je na lodi, hotelů se zde jaksi nedostává, stravování je přiměřené náročným podmínkám, ale  najdou se i zábavní aktivity, jako je třeba  jízda na kajaku, ovšem pouze na začátku cesty, která začíná v Argentině.    


Foto © Depositphotos.com/goinyk