Solnička pracuje na principu elektrolýzy. Jak to funguje?
V bazénové vodě se nejdříve rozpustí sůl a následnou elektrolýzou vzniknou látky, které se starají o čistotu vody v bazénu. Sůl nezpůsobuje alergické reakce a nedráždí oči ani pokožku, na kterou působí podobně příznivě jako mořská voda. Snad jen s tím rozdílem, že není tolik slaná. Koncentrace soli v bazénu totiž odpovídá zhruba obsahu soli v našich slzách.
Solnička Hidrolife se snadno instaluje do nových i do již postavených bazénů. Pouze se musí dávat pozor na to, aby žebříky, tepelné výměníky, elektrické ohřevy a další příslušenství byly z plastu nebo z titanové oceli. Sůl totiž způsobuje korozi. ALBIXON prodává také wifi modul, kterým lze solničku doplnit a ovládat ji tak na dálku přes internet. Užitečná je také sonda REDOX, která sleduje míru znečištění bazénu a zcela automaticky dávkuje sůl.
Další z možností, jak mít v bazénu čistou vodu bez chlóru, je UV lampa. Ta ale nenahradí chemickou dezinfekci úplně. Působí pouze na mikroorganismy a do vody se tak musí stále přidávat prostředky proti tvorbě a množení řas. UV lampa je velice ohleduplná a šetrná k životnímu prostředí. Během úpravy vody totiž nevznikají žádné škodlivé látky.
„UV lampa se instaluje do filtračního okruhu a bazénová voda při filtrační cirkulaci prochází právě přes toto zařízení. Uvnitř UV lampy se bazénová voda vystavuje ultrafialovému záření. Jeho vlivem dochází k likvidaci bakterií, virů a plísní,“ říká Alena Rozšafná ze společnosti ALBIXON.
Desinfekční ionizátor vás zbaví až 95 % potřebných chemikálií k ošetřování bazénové vody. Ta pak není cítit po chemických čisticích prostředcích. Ionizátor vodu dezinfikuje elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, a to zcela automaticky. Výsledkem je krásně čistá a nezávadná voda bez škodlivých mikroorganismů a vodních řas. Pro zvýšení účinku doporučujeme kombinovat ionizátor s UV lampou. Tato kombinace znamená, že můžete mít bazén zcela bez chlóru. Obě zařízení je možné použít jak u nových, tak u již používaných bazénů.
Výhodou tepelných čerpadel je, že nejsou, na rozdíl například od solárních panelů, závislá na sluníčku. Odebírají totiž tepelnou energii z okolního vzduchu o nízké teplotě a dokážou vodu v bazénu ohřát až o 10 - 12 °C. Fungují na stejném principu jako ledničky nebo klimatizace – pouze obráceně. Provozní náklady jsou u tepelného čerpadla velice nízké a po jednoduché instalaci funguje již od 5 °C. Díky tomu dokáže tepelné čerpadlo ohřát vodu v bazénu na příjemnou teplotu i v jarních či podzimních dnech. Bazén tak bude připraven ke koupání, kdykoliv dostanete chuť. V neposlední řadě se jedná o ekologický a šetrný způsob vytápění, při kterém nedochází ke vzniku škodlivých emisí. Při výběru je třeba se vždy řídit objemem vody v bazénu. Podle toho jsou čerpadla dimenzována. Například pro bazény 20 m³ si vystačíte s čerpadlem o výkonu 5 kW, u objemu 60 kubíků už se doporučuje 12 kW.
Zakrýt bazén je v naší zeměpisné šířce téměř povinnost. Zastřešení bazénu zamezuje zanášení nečistot, udržuje stálou teplotu vody a zajišťuje také bezpečnost pro malé děti i domácí zvířata. Samozřejmostí je maximální otevření zastřešení v letním slunném počasí. Nízká zastřešení ALBIXON jsou navíc ideální pro zachování estetického charakteru domu a zahrady, neboť výška zastřešení bazénu neruší celkový architektonický ráz zahrady. Například extrémně nízké zastřešení Casablanca Infinity Evo je vysoké pouhých 23 centimetrů!