Clive Owen

front.post
front.public: 14. 01. 2021
time00-kopie – obnovený

Hlubokýma, průzračně zelenýma očima a hlubokým hlasem. Spojuje v sobě vyrovnanost a sebejistotu, které dotvářejí obraz muže, jež je mužný neokázale a přirozeně. Zůstává v něm však něco tajemného, neproniknutelného, a právě díky tomuto tajemství je jeho šarm naprosto neodolatelný.


Ve svých 56 letech patří Clive Owen, jehož sex-appeal je vyvážen velkým talentem, mezi nejžádanější britské herce v Hollywoodu, ve kterém se však zatím odmítá usadit. Je velmi náročný. Je opravdovým hercem, který k filmové slávě dlouho přistupoval s nedůvěrou, protože se bál, že mu vezme radost z hraní, které je pro něj opravdovou a trvalou vášní. Herectví se věnuje od svých 12 let.  


Absolvoval prestižní hereckou školu London Royal Academy of Dramatic Art a dlouho svůj čas dělil mezi hraní v divadle a v televizi, avšak poté neváhal opustit hlavní roli v seriálu, aby mohl ztvárnit náročnou roli v celovečerním filmu Close my eyes (Zavři mé oči). Clive Owen v něm zahrál muže, který prožívá incestní vztah se sestrou, a dokázal tím, že se nebojí odvážných a kontroverzních rolí. Definitivně na sebe upozornil svou další rolí v anglickém nezávislém snímku Croupier (Krupiér) režiséra Mika Hodgese z roku 1998.  


Robert Altman mu pak ve svém filmu Gosford Park nabídl roli sluhy se zneklidňujícími povahovými rysy. Clive Owen zvládl roli dokonale a jeho osud byl zpečetěn... Pokračoval dvěma divácky velmi úspěšnými projekty - snímkem The Bourne Identity (Agent bez minulosti), ve kterém hrál po boku Matta Damona, a hlavní rolí ve filmu King Arthur (Král Artuš). Poté se začal řídit zásadou, které i nadále zůstává věrný: dává přednost kvalitě režiséra a hereckých partnerů spíše než atraktivnosti role.  


Je však nutné dodat, že díky propracovanému herectví, které mu umožňuje přesně a do hloubky ztvárnit svěřenou roli, jsou všechny jeho filmové postavy nezapomenutelné. Jako například ta ve filmu Closer (Na dotek), ve kterém hráli rovněž Julia Roberts, Natalia Portman a Jude Law, a která mu přinesla Zlatý globus a oscarovou nominaci za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, nebo další role ve snímcích Sin City (Sin City: město hříchu, režie Robert Rodriguez), The Inside Man (Spojenec, režie Spike Lee), a Children of Men (Potomci lidí), ve kterém si zahrál po boku Julianne Moore a Michaela Caina. V nejbližší době jej na plátně uvidíme spolu s Cate Blanchett ve snímku The Golden Age.  


Clive Owen je všestranný talent. Je ženatý s herečkou Sarah Jane Fenton (v roce 1988 spolu hráli Romea a Julii v britském divadle Young Vic Theatre, vzali se v roce 1995), se kterou vychovává dvě dcery ve věku 6 a 9 let. Velmi rád se setkává a spolupracuje se svými oblíbenými režiséry (John Frankenheimer, David Fincher, John Woo, Ang Lee, Guy Ritchie, Tony Scott, Alejandro Gonzalez Inarritu, Wong Kar-wai). Přestože je na seznamu nejžádanějších herců současnosti, od Hollywoodu si i nadále zachovává odstup. Dobře však ví, jak žít život naplno, a umí si užít i omamné opojení filmových dobrodružství.  


Clive Owen postupuje svým vlastním tempem, zručně kombinuje talent a schopnost dělat správná rozhodnutí, za kterými si pevně stojí, intenzivní práci a zasloužený odpočinek, náročný přístup a humor. Dokáže vytvářet atmosféru napětí, překvapovat a zachovává si smysl pro tajemství. Značka Lancôme v něm konečně objevila ideální tvář pro svou řadu přípravků pro muže. Je jedinečný a charismatický, dokáže svádět a doslova fascinovat své okolí.


Foto © Depositphotos.com/s_bukley