Co vyprávějí diamanty

front.post
front.public: 31. 08. 2013
time01
Bylo by zajímavé vědět, co se jednotlivým lidem vybaví, když se řekne diamant. Pro laiky jsou diamanty symbolem bohatství a moci, vzácné nerosty, kterými se zdobíme nebo do nich ukládáme peníze. Historici zase znají jejich nepopiratelný  vliv na novodobé dějiny lidstva. Jen oni vědí, že právě diamanty stály na pozadí mnoha válek a kolik krve kvůli nim bylo prolito.

Pro vědce jsou diamanty ukazatelem vývoje planety země, lidstva a také vypravěčem o různých katastrofách, které zemi v průběhu dlouhých tisíciletí postihly a ovlivnily její dnešní podobu.

Nemusí se jednat o  kameny šperkové kvality, ale hodně vypovídají také malé ložiska drobných diamantů rozesetých po celé planetě. V místech jejich nálezů nenajdeme diamantové doly, ale význačná archeologická naleziště. Způsob a hloubka jejich uložení nám ukazuje, na jakém stupni vývoje byla tehdejší fauna a flora, jak vzhled naší planety ovlivňvaly děje ve vesmíru.

Cena tohoto drahokamu tedy není jen materiální, ale také duchovní a vědecká a ta je často mnohem vyšší než si dokážeme představit. Diamanty jsou vzácné také proto, že je nemůžeme hledat všude, kde nás napadne. Nacházejí se jen tam, kde jsou pro to vhodné geologické podmínky a  ani zde není jejich těžba jednoduchá. Tyto tajemné drahokamy se často objevily na místech, kde bychom to ani nečekali, ale téměř nikdy nebyly tam, kde bychom si to přáli. Neprozkoumaná území naší planety ovšem skrývají ještě zcela jistě pohádkové bohatství.

Objevení Nového Světa přineslo i v této oblasti nejedno překvapení. I když zde bylo nalezeno velké množství mnoha vzácných nerostů, které dokonce vyvolaly Zlatou horečku, vzácnými drahokamy Amerika zřejmě neoplývá. Diamantů zde nebylo nalezeno mnoho a většina spíše v povrchových ložiscích vzniklých naplavením velkých řek.

Geologové, kteří se pokoušeli najít na území Spojených států nové diamantové doly nebyli příliš úspěšní a raději svou pozornost zaměřili na sousední Kanadu, která se v tomto ohledu jevila mnohem slibnější.

Málokdo může popravdě říci, že jej diamanty nezajímají. Zkoumat jejich historii však můžeme nejen v muzeích, ale i u odborníků, ve firmách, které se jimi zabývají a obchodují s nimi. V Praze je to třeba firma ALO Diamonds, kterou můžeme kdykoliv navštívit a odnést si odtud nejen vědomosti, ale i pěkný dárek.

 

 http://www.alo.cz