Prý ani moc neplakal, ale již od prvních dnů nepřestával udivovat okolí svou hyperaktivitou a neustálou touhou po pohybu. Jméno Ronaldo je na Madeiře velmi atypické, ale Marie Dolores byla v té době velkou obdivovatelkou amerického prezidenta Regana, a tak nejzářivější hvězda světového fotbalu dostala své jméno.
Do osmi let se v Ronaldově životě nic zásadního nedělo, hyperaktivní byl stále, což odnášely především jeho starší sestry Elma a Liliana. Ronaldovi se dostávalo se mu běžné péče a rodičovské lásky, jak už to tak u dětí bývá. Zlom nastal ve chvíli, kdy otec José praštil do stolu a řekl „je čas“. José Diniz byl v té době ředitelem místního amatérského klubu Andorinha a malý Ronaldo dostal svůj první dres a kopačky. Dva roky se intenzivně věnoval studiu fyzikálních vlastností kulatého míče na travnatém povrhu a pomalu si osvojoval činnost, která mu později vydělala miliardy.
Nejprve se o Ronaldově talentu rozneslo v rámci široké rodiny. Ronaldův kmotr v té době kopal za C.D. Nacional, což už byl klub na profesionální bázi. Ronaldův otec, znalý místních poměrů a nadání, kterého bylo nejvíce dáno do vínku právě jeho synovi, neváhal a svou ratolest prodal za pět míčů a sadu dresů. Tak se udál první přestup v Ronaldově kariéře. Ronaldo zakusil první vážnější konkurenci. Mezi stejně starými chlapci okamžitě vyčníval o několik tříd. Byl nesmírně rychlý a pracovitý, dostal přezdívku „včelka“, ale také mu spoluhráči říkali „uplákánku“, často totiž velmi těžce nesl některé situace na hřišti například, když některý ze spoluhráčů nedal penaltu, nebo když musel odejít ze hřiště. Dnes to nese Ronaldo pořád těžce, ale už kvůli tomu nebrečí.
Opravdový fotbalový osud se začal naplňovat v roce 1997, kdy absolvoval testy v klubu Sporting Lisabon. Trenéři okamžitě pochopili, s kým mají tu čest, a běželi za sportovním ředitelem pro peníze. Sporting zaplatil za dvanáctiletého fotbalistu několik desítek tisíc eur, což bylo nejvíce v historii klubu za takto mladého hráče. Ronaldo, velký fanoušek Benfiky, se stal součástí Sportingu Lisabon. Matka, pro změnu velká fanynka Luise Figa, zavelela a místo červeného dresu byl zeleno-bílý. Začátky nebyly snadné, Ronaldo musel do akademie klubu a poprvé se odloučil od milované rodiny. Mnoho večerů probrečel, ale postupem času se díky fotbalu zocelil. Mnohdy starší spoluhráči si ho oblíbili díky nesporné herní kvalitě, rodina ho finančně podporovala a postupně se o jeho věhlasu začala dozvídat portugalská veřejnost. Ronaldo se stal hvězdou mládeže Sportingu. Jako jediný si zahrál během jedné sezony za výběr do 16, 17, 18ti let v áčku i béčku. Zahrál si na světovém šampionátu do 17ti let, kde již všichni naplno pochopili, jaká osobnost před nimi stojí.
Největší zlom v Ronaldově kariéře nastal v létě roku 2003, kdy proti sobě nastoupily týmy Sportingu a Manchesteru United v rámci letní přípravy a při příležitosti otevření nového stadiónu Estádio José Alvalade. Kluby podepsaly předběžnou smlouvu o přestupu Cristiana Ronalda s tím, že k přestupu dojde za rok. Již po první půli byli hráči Manchesteru natolik uchváceni hrou Ronalda, že apelovali na trenéra Alexe Fergusona, aby celou transakci urychlil. Ferguson pochopil, že si nemůže nechat tento klenot proklouznout mezi prsty a rozhodl se ho získat hned a to za 12 miliónů liber.
Ronaldo si splnil velký sen a s celou rodinou se přestěhoval do Anglie. Stal se hvězdou slavného Manchesteru United, kde odehrál na dvě sta soutěžních utkání a vstřelil v nich bez mála 90 gólů.
Ronaldova reprezentační kariéra na seniorské úrovni se začala psát v srpnu 2003, kdy debutoval v portugalském dresu v utkání proti Kazachstánu. Bylo mu tehdy pouhých 18 let. Ani ne o rok později ho již trenér Scolari povolal na EURO 2004, kde vstřelil v zahajovacím zápase proti Řecku svůj první gól. Branku vstřelil také v semifinále proti Nizozemsku. Ve finále proti Řecku pak Ronaldo poprvé zakusil opravdovou atmosféru velkého utkání a poprvé zažil hořké zklamání z finálové porážky na takto vysoké úrovni.
Smutné chvíle ale prožíval i v osobním životě. V září roku 2005 se portugalská reprezentace připravovala v Rusku na vstup do kvalifikačního cyklu. Vše klapalo, jak mělo, když se Ronaldovi donesla smutná zpráva o smrti otce. Ronaldo to nesl velmi těžce, ale svůj tým neopustil přesně tak, jak by si to jeho otec přál.
Jednu z největších kontroverzí své kariery zažil na MS v roce 2006, kdy u rozhodčího v utkání proti Anglii vehementně orodoval za vyloučení svého spoluhráče z Manchesteru Waynea Rooneyho. Rozhodčí Ronalda uposlechl a ten měl následně o něco snazší cestu se svým týmem zvítězit na penalty, přičemž sám Ronaldo proměnil tu rozhodující. Nastalo peklo. Angličtí fanoušci ze sebe nechali prýštit ryzí nenávist a proti Ronaldovi vedli štvavou kampaň. Odnesly to nejen okna u jeho domu. Siru Alexi Fergusonovi trvalo dlouho, než dokázal oheň uhasit, ale povedlo se a Ronaldo se mohl opět plně soustředit na fotbal. Nutno dodat, že ten mu šel náramně. Dával góly a stal se lídrem týmu. Skvělými výkony si řekl v roce 2007 o pohádkový kontrakt na pět let. Anglická pohádka ovšem skončila v roce 2009 rekordní přestupem do Realu Madrid za 80 milionů liber. Začala se tak psát pohádka nová, madridská, mnohem světovější. Ronaldovo fotbalové umění můžeme vidět již 10. října na Sport2 HD, kdy Portugalsko nastoupí proti Francii.
Osobní život Cristiana Ronalda
Ronaldův otec José Dinis Aveiro zemřel na selhání jater v souvislosti s nadměrným pitím alkoholu ve věku 52 let. Ronaldo je na toto téma velmi citlivý a již několikrát se dostal do konfliktu s bulvárními novináři a médii, kteří se ho snažili osočit z požívání alkoholu. Na Daily Mirror dokonce vysoudil odškodné za urážku na cti, když deník uvedl, že Ronaldo porušuje životosprávu v rekonvalescenci v roce 2008. V říjnu 2005, měsíc po smrti otce, byl Ronaldo zatčen pro podezření ze znásilnění ženy v pokoji londýnského hotelu a následně propuštěn na kauci. V listopadu Scotland Yard stáhl obvinění pro nedostatek důkazů. Ronaldo veškerá obvinění striktně odmítal.
Ronaldo se stal otcem 17. června 2010. Syn dostal jméno Cristiano a přezdívku "Cristianinho", Ronaldo má syna v plné péči a totožnost matky nikdy neodhalil. Hlavními ženami v životě Ronalda jsou kromě jeho matky a sester dvě anglické modelky - Alice Goodwin a Gemma Atkinson. Od roku 2010 pak ruská Modelka Irina Shayk, kterou poznal v rámci kampaně Armani Exhange.
Ronaldo je římský katolík a dvakrát do roka daruje krev a má vlastní módní brand CR7. Uzavřel partnerství se značkami Emporio Armani, Nike,Coca-Cola, Castrol, Konami, Banco Espirito Santo, Motorola, Jacob & Co., Herbalife, KFC, Tag Heuer a Fly Emirates.
V roce 2010 se stal první neamerickou osobností, která dosáhla na 10 milionů lajků na Facebooku. O dva roky později byl časopisem Forbes označen za pátou nejvýraznější osobnost, co se týká sociálního dopadu. Výše se umístili jen Lady Gaga, Rihana, Justin Bieber a Katy Perry.
Sportovní úspěchy
Cristiano Ronadlo nasbíral za svůj dosavadní život již bezpočet sportovních úspěchů. Mezi ty nejvýraznější můžeme zařadit tyto:
Historicky nejlepší střelec portugalské reprezentace s 50ti góly a historicky první hráč Realu Madrid, který pokořil hranici 250 gólů. První hráč světa, který dal ve dvou po sobě jdoucích sezónách více než 40 gólů. Trojnásobný nejlepší střelec Ligy mistrů, vítěz Zlatého míče, dvojnásobný nejlepší hráč světa a dvojnásobný vítěz Ligy mistrů.
Foto © Shutterstock