Dipgarage je víc než nový lak

front.post
front.public: 24. 10. 2014
time00-kopie
Luděk Heřman objevil před dvěma lety v USA plastidip (jinak řečeno „dip“ či tekutá folie) jako náhradu za běžnou autofolii. Vlastnosti dipu ho nadchly natolik, že se jej rozhodl vyzkoušet v České republice a aplikovat ho na auta. S kamarádem začínali v amatérských podmínkách. Rok poznávali vlastnosti materiálů a techniku jeho aplikace.

 

Za dobu jejich působení vznikla Dipgarage.cz. Stali se jednou z nejznámějších a nejstarších diplakoven v České republice. Auta dipovaná v Dipgarage jsou k vidění na silnicích po celé republice a videa s realizací projektů jsou k shlédnutí na Youtube. Navštěvují je příznivci v řádech tisíců na sociálních sítí, pořádají školení pro lakovny, jejich práce byly vystaveny na Prague Car Festivalu  2014, kde se staly předmětem zájmu mnoha médií.

 

 

Založili jste Dipgarage před necelými třemi lety. Jaké byly začátky?

Těžké. Dip se aplikuje jinak než klasická barva, nikdo neznal jeho vlastnosti, neznali jsme poměry míchání, jak se chová dip na laku karoserie auta. Nevěděli jsme, jak zaručit hladký a kvalitní povrch, nebyla zaručena barevná stálost dipu. Nehledě na to, že doba dodání barvy z Ameriky byla tři měsíce. Učili jsme se vše „na koleni“, neměli jsme  k dispozici žádné informace, protože jsme byli jedni z prvních, kteří dip zkoušeli. To, kde jsme teď, je těžce vydřené a vybojované.

 

Proč zrovna jméno Dipgarage?

Začínali jsme v garáži, poté jsme si sehnali lakovnu, abychom měli lepší zázemí a prostor. Je v industriálním stylu, ale svou vybaveností odpovídá běžným průmyslovým lakovnám, a to díky vzduchové sprše, odsávání nebo vytápění. Právě pro svou industriálnost se stala vyhledávaným cílem fotografů.

 

Co je to dip? Mohl bys nám ho popsat?

Celý zázrak dipu se skrývá ve speciální barvě. Je to tekutá guma - fólie na bázi silikonu, která po nastříkání a zaschnutí změní svoje vlastnosti na gumový elastický povlak na bází folie, který je možné kdykoliv odlepit jako jeden celistvý kus bez zanechání lepidla nebo jiných nečistot, jako je tomu po odstranění běžných fólií.

 

 

Proč by si zákazníci měli vybrat právě dip?

Dip a dipování aut je mnohem víc než jen alternativa k novému laku. Jde o ideální řešení pro jednotlivce, který touží po originálním vzhledu auta. Velmi vhodné jsou pro tuning-racing, pro firmy a jejich jednotný korporátní vzhled vozidel, reklamu, kde lze kombinovat dip s folií.  Používáme ho také pro ochranu originálního laku, tzv. “Carshield”, a to průhledným transparentním nebo barevným dipem v provedení mat případně lesk.

 

V čem jsou další plusy tekuté folie?

Jednoznačně v přilnavosti: perfektně drží a zároveň jde lehce sundat i po pár letech, skvěle chrání lak, který je pod ní. Navíc je úplně jedno, jestli přijede trabant nebo BMW. Dip drží na všech stejně. Podstatný je podklad a teplota, při které se barva aplikuje, a samozřejmě její kvalita. Dip jde využít i na změnu barvy auta, ať už dočasnou  nebo trvalou.

 

Specializujete se na auta. Jsou i jiné věci, na které lze dip aplikovat?

Jde dát na interiéry, sklo i třeba na hrneček, zahradní nábytek, notebook nebo mobil. V dipgarage nejčastěji stříkáme auta, ale dělali jsme i reproduktory Cabasse do zlatého metalického dipu.

 

 

Setkáváš se s tím, že lidé zkouší dip aplikovat sami doma? 

Jistě. Hodně lidí to udělá doma v garáži amatérským způsobem s nekvalitním materiálem, aby ušetřili. Setkal jsem se s tím, že celé auto nastříkali pouze sprejem nebo vlastním vybavením. Ale potom jsou zklamaní povrchem materiálu, jeho životností a údržbou. Dip jim praská, má hrubý povrch nebo jde špatně dolů. V horším případě si neodbornou aplikací poškodí lak. Lidé pak na dip nadávají a zbytečně na něj vrhají špatné světlo.

 

A co vaše pracovní prostředí? Přece jen pracujete s ředidlem a aromatickými barvami.

Máme skvělé zázemí – důležité je odsávání, prach nepadá po místnosti nebo zpět na auto, ale odsaje se, tím zaručíme hladký povrch dipu. Potom topení pro rychlejší schnutí, vzduchové sprchy. Při množství aut, které stříkáme, je pro nás zdraví důležité.

 

Nabízíte školení v rámci vaší Dipacademy. Jak jste k tomu došli?

Naši práci sledoval evropský výrobce barev a zaujala ho natolik, že nás oslovil s nabídkou školení pro jeho partnerské lakovny. Na školení přijmeme každého, kdo má zájem. Je jedno, jestli je to amatér nebo člověk z lakovny. Naučíme ho, jak zacházet se stříkací pistolí, jak si připravit plochu na aplikaci, jak s dipem pracovat a nastříkat ho, jak probíhá schnutí, a potom jak dobře provést maskování ploch. Předáváme know-how, aby to ostatní dělali správně, nemuseli si projít složitým objevováním jako my na začátku a nedocházelo k degradaci technologie.

 

 

Proč by lidé měli přijít zrovna k vám?

Je u nás hodně amatérských diplakoven, které nedokáží doložit původ, barevnou stálost jejich materiálu nebo zdravotní nezávadnost. O záruce na práci nemluvě. Máme certifikované materiály, na práci poskytujeme záruku a výrobce ji poskytuje na barvy. Snažíme se dát všem našim potencionálním zákazníkům nejlepší péči. Komunikujeme, odepisujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Vzorkujeme, rozvíjíme naši nabídku barev, pigmentů a příslušenství. Jezdí k nám zákazníci z celé republiky i ze zahraničí. Ke každému klientovi se snažíme přistupovat individuálně a udělat vše tak, jak si představuje.

 

Jak dlouho vám zabere dipování auta?

Celková změna barvy nám zabere zhruba 24 hodin, složitější věci pak dva dny. Během naší práce se mohou zákazníci kdykoli přijít podívat. Hotové auto si při předání zkontrolují, a když něco chtějí o dva milimetry jinam, není problém to předělat. Navíc videa, která děláme, slouží k transparentností naší práce.

 

Co připravujete?

Rádi bychom vyzkoušeli kombinaci airbrush technologie na dipu. Také jsme dostali nabídku na merchandising loga dipagarage. Dále chceme pomocí největšího ventilátoru v České republice rozstříknout barvy na auto a těšíme se na to, jak to bude vypadat. K tomu přidejte spoustu dalších projektů, o kterých ještě nemůžeme mluvit. Je toho hodně, ale nás naše práce baví.

 

http://www.dipgarage.cz