Dodge since 1900

front.post
front.public: 20. 02. 2020
time00

Dodge, celým jménem Dodge Chrylser Corporation je společnost, která se zabývá výrobou převážně minibusů a sportovních užitkových vozidel. Společnost Dodge byla založena v roce 1900 a tehdy to bylo o tom, že se ještě nevyráběla auta, ale pouze auto díly.  Vůbec poprvé se začalo uvažovat, že vznikne továrna Dodge, díky bratrům Horaci a Johnovi Dodge, po kterých automobilka nese název. Ještě vám dlužíme místo, odkud továrna pochází – Spojené státy Americké. Sídlo je v Michiganu. V už zmíněném roce 1900 se začaly vyrábět náhradní díly do aut, protože velmi rychle přibývaly nové a nové automobilky.  


 


V roce 1914 se ale v Horacovi něco zlomilo. V podstatě se rozhodl z minuty na minutu, že vytvoří úplně nový čtyřválec Dodge Model 30. Chtěl, aby uspěli vůči jejich v té době největšímu konkurentovi – Ford Model T. Továrna Dodge to rozjela naplno a už v roce 1916, čili rok od výroby prvního auta, byli na druhém místě v žebříčku prodejnosti ve Spojených státech Amerických. Ve stejném roce dodávali bratři svá auta do americké armády, která jela na expedici do Mexika. O čtyři roky poději se auta Dodge držela pořád na druhém místě prodeje, ale přišlo několik ran.  


 


V lednu 1920 dostal John zápal plic, který nepřežil. Jeho bratr Horace zemřel v prosinci, údajně na cirhózu jater, která je z nadměrného požívání alkoholických nápojů. V té době se říkalo, že se žalem upil k smrti. V tu chvíli nebylo úplně jasné, co se stane s jejich továrnou, která automaticky přešla do rukou obou dvou manželek a nyní i vdov, spolu s dlouholetým zaměstnancem Frederickem Haynesem. Během tohoto zásadního roku 1920 klesla automobilka Dodge po těchto událostech v prodeji z druhého až na sedmé místo, což bylo bráno jako propad.  


 


V průběhu let začali stavět lehká nákladní auta, čímž postoupili za vedení obou manželek ze sedmého na páté místo. Pak přišly války – v první světové vyráběli klasicky automobily, v té druhé už dodávali válečný materiál. V roce 1946 po restartování výroby znovu tam, kde byli předtím, jeli normálně, dokud nepřišel rok 1973 a s ním i ropná krize. V roce 1980 začalo vlastnictví Chrysleru, který Dodge tak trochu povýšil. Ovšem před pěti lety továrna Chrysler prodala svůj podíl firmě Cerberus Capital Management, která sídlí v New Yorku. Dá se říct, že auta Dodge jsou prodávána vlastně na celém světě.


Foto © Depositphotos.com/ddcoral