Exotika Mosambiku

front.post
front.public: 25. 11. 2021
time02

Mosambik je jedna z těch oblastí, kam by si lidé chtěli vyjet na dovolenou. Tato republika leží v jihovýchodní Africe a mezi její sousedy patří například Tanzanie, Malawi, Zambie. Hlavní město je Maputo a bydlí tu více než dvacet jedna milionů lidí. Co se týká úředního jazyka, tak jelikož se jedná o bývalou portugalskou kolonii, tak se tu mluví portugalsky.  


Původní obyvatelé byli Křováci, v podstatě to byli domorodí lidé, kteří neměli žádné ponětí o civilizaci, o technice a jiných věcech ani nemluvě. Portugalci osídlili toto území někdy okolo roku 1 500. V šestnáctém století tady hledali zlato.  


Mosambik si prošel spoustou zlých věcí, například i válkou, o tom nyní nebudeme mluvit, podíváme se spíše na zajímavá místa, která by mohli turisté navštívit. Začneme už zmíněným hlavním městem. Pokud byste se zde chtěli ubytovat, tak můžete všude, kromě hotelu Polana, který byl zrekonstruován na kasino. Podél pobřeží hlavního města Maputo najdete spoustu stánků, kde se připravuje jídlo, obvykle jsou to kromě ryb dary moře, langusty a tak podobně. Pokud jste orientovaní na umění, tak vás zcela jistě potěší pohled na národní umělecké muzeum. Také tu můžete nalézt tržiště, pevnost nebo dokonce botanickou zahradu.  


Nádraží v Maputě je zase pro změnu kulturní záležitost, protože večer se tu odehrávají hudební koncerty. Též se můžete vydat trajektem kolem pobřeží. S nadsázkou se dá poznamenat, že tu jezdí poulička, protože trajekt tu bývá každých patnáct minut. Když se vydáte na jih od Maputa, tak zde můžete najít ostrov Inhaca, který se pyšní porostlou tropickou vegetací, ale také jsou tu vzrostlé kokosové palmy. Navíc se tu dá provozovat mnoho vodních sportů. Inhambane je místo, které znají všichni z této oblasti, protože se jedná o významný historický bod, který založili Portugalci v roce 1534. Nacházejí se zde památníky a muzeum. Tofu v Mosambiku není ten sýr, ale plážový resort, který je známý kromě pláží potápěním a uvolněnou atmosférou.  


Mosambik je i lokalitou a domovem pro slony. Ti žijí v oblasti Reserva do Niassa, kde jich je asi dvanáct tisíc. Kromě slonů je tu i mnoho dalších zvířat – buvoli, antilopy vrané a koňské. Lidé říkají, že nejlepší volbou jak pozorovat zdejší zvířenu, je od blízké řeky Jurege River. V této oblasti je souostroví Bazaruto, které je oficiálním národním parkem, přičemž tu žije mnoho ohrožených druhů – dugongové. Kromě nich tu můžete vidět i ryby, delfíny a velryby.