Fender Musical Instruments Corporation, známý jako Fender, patří mezi celosvětového výrobce hudebních nástrojů. Založena byla tato společnost v roce 1946, ve Spojených státech Amerických, ve státě Kalifornie, ve městě Fullerton. Ale o osm let dříve začínali jako Fender Radio Service.
Zakladatel byl Clarence Leonidas Fender, kterému nikdo neřekl jinak než Leo. Vůbec první kytara, kterou továrna Fender vyprodukovala byla na bázi tzv. španělek, ale byla elektrická. Bylo to zhruba někdy po roce 1920, přičemž byl jeden z posledních, kteří vyráběli elektrické kytary, ale nikdo nebyl tak komerčně úspěšný, jako Fender. Kytary z továrny Fender se od ostatních lišily i v tom, že jejich tělo bylo a je masivní, ale také pevné, díky čemuž jsou dodnes oblíbené snad pro každého hudebníka, a je vcelku jedno, jaký hraje žánr.
Mezi nejslavnější umělce, kteří používají tuto kytaru Fender, patří například Eric Clapton, Bob Dylan, Bruce Springsteen a mnoho dalších. Používal ji i Kurt Cobain nebo Jimmy Hendrix. Ovšem to není jediná kytara, jenž Fender vyprodukoval. V nabídce jsou například i různé akustické kousky, mandolíny, banja, ale také elektrické housle. Kdo nezná právě ty elektrické housle, tak je v podstatě na principu elektrických kytar, jsou zesílené tzv. elektrickým snímačem. Pochopitelně Fender neměl jen jednu továrnu, avšak o jednu přišel.
V únoru 1994 v Mexiku jim jedna továrna vyhořela, čili tenhle závod přesunul na chvíli do USA. Fender označil kytary ze závodu v Mexiku speciálním sériovým číslem, dosud se však neví, z jakého důvodu, ale asi proto, aby je snadněji poznal. V roce 2007 společnost Fender chtěla koupit Kaman Music Corporation, což je další společnost zabývající se hudbou. Před pár lety se dokonce podíleli tak trochu na autech továrny Volkswagen. Společnost Volkswagen oslovila Fender, aby jim zajistili zvuk do jejich aut. Ovšem jednalo se o sérii ze Severní Ameriky, přičemž spolupracovali s dalším firmou - Panasonic.
Fender se dokonce začal prosazovat i v Japonsku. Tam koupil hudební řetězec Squier a začal prodávat také stejně pojmenované kytary, čímž dosáhl velké obliby, která se následně s touto značkou rozšířila dále do Koreji, Mexika, Indie, Indonésie, Číny a také do Spojených států Amerických. Nyní k některému z druhů. Například takový Mustamg Fender se vyráběl od roku 1965, přičemž o sedmnáct let později byla produkce ukončena, avšak v roce 1990 se to zase rozjelo, nejspíš i proto, že přišla nová vlna punk-rockových muzikantů a jim podobných a od nich vzešla i poptávka. Továrna Fender produkuje dále mnoho hudebních nástrojů i přesto, že zakladatel Leo Fender už více než dvacet tři let nežije.