Fender Stratocaster

front.post
front.public: 30. 04. 2021
000 

Elektrické kytary Fender Stratocaster patří mezi klasické modely kytar. Málokdo ví, že jejich název Stratocaster byl odvozen od slova stratosféra. Kytary tohoto typu používají a používali slavní umělci, například Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, Eddie Van Halen, Jimi Hendrix, George Harrison, Kurt Cobain nebo Dave Navarro.


Stratocaster navrhl Leo Fender, zakladatel firmy Fender Musical Instruments Corporation, začátkem padesátých let minulého století. Již v roce 1953, kdy byl uveden na trh, byl považován za revoluční nástroj. Samotný tvar těla vzbuzoval u mnohých svých příznivců zájem a obdiv. Dnes patří mezi světově nejpoužívanější a nejznámější typ kytar.  Fender Stratocaster je vzorem pro nespočet dalších modelů. Tělo se vyrábí z olše nebo jasanu, zatímco krk je tvořen z javorového dřeva a další variantou je palisandrový hmatník. Většinou má Stratocaster 3 jednocívkové (single coil) snímače. Vyrábí se však i ve variantě s jedním umbuckerem. Revoluční část kytary tvoří zdířka pro 6,3mm jack, dvojitý výřez těla a pětipolohový přepínač snímačů, který je používán od roku 1977.    


Použité snímače S-S-S nebo S-S-H dodávají Stratocasteru kovovější zvuk než například Les Paul. Tremolo nazývané vibrato je složeno z šesti kamenů, které umožňují snadné seřízení kytary, pružin, kovového bloku a vibrapáky. Asymetricky tvarovaná hlava umožňuje přímý tah strun a lepší ladění, což oceňuje nejeden uživatel této velice populární kytary.    


Základní kvalitativní řadou je Standard, kterou u Fendera seženete. Vyrábí se v Ensenadě v Mexiku, kde podléhá během výroby pečlivé kontrole zpracování a zvuku, stejně jako kontrole kvality komponentů a materiálů. Kytara Fender Stratocaster Standard je ideální po každého, kdo hledá kvalitu a ví, jak ji získat.