Finsku se přezdívá Země tisíce jezer a značnou část roku zde vládne pevnou rukou zima. Hlavním městem jsou Helsinky, nejvyšším bodem pak Haltitunhuri, který měří tisíc tři sta dvacet osm metrů nad mořem a celkové tu žije více pět a čtvrt milionu lidí.
S jazyky je to trochu složitější - člověk se tu domluví finsky a švédsky, přičemž lehčí je podle mnohých názorů švédština, ale i ta je pro hodně lidí španělskou vesnicí. Z osmdesáti čtyř procent tu vládne evangelická luteránská církev. Finsko bylo původně závislé na Rusku, tehdy ještě na Sovětském svazu, avšak od šestého prosince 1917 jsou nezávislí a navíc je to jedna ze zemí, kde už se platí eurem.
Cestovat do Finska se vyplatí tehdy, když tam nemají tzv. polární noc, což znamená, že slunce nezapadá sedmdesát tři dní. Naproti tomu zase v zimě nevychází padesát jedna dní, díky čemuž zde nejspíš mají hodně sebevražd, ale to je vlastně na celém severu - Švédsko, Dánsko, Norsko. Tyto výše zmíněné státy spolu s Finskem jsou až neuvěřitelným způsobem soudržné a podporují se, což je samozřejmé i mezi obyčejnými lidmi. Finsko se považuje i za část Laponska, což je země, kterou dříve obývali tzv. Sámové.
Kultura ve Finsku se dostala do širokého povědomí díky známému dětskému seriálu Mumínci, z hudebního světa pak kralují Lordi či Apocalyptica. Turisty láká zdejší Svět Mumínků, který nejvíce oslovuje děti. Hned na prahu člověka uvítá přesně takový domek o pěti podlažích, který je v seriálu. Hned vedle je další dům i chajda čarodějnice, která Mumínkům občas zatápí. Expozice je oceněna jako čtvrtý nejlepší zábavní park na světě. V obci Savonlinna zase sídlí hrad Olavinlinna. Mnohými je považován za jeden z nejkrásnějších. Kdo si nepotrpí na památky, tak si sem může zajít na každoroční operní festival.
Ani ve Finsku se nedá vynechat příroda, to by místní jistě mrzelo. Například takový Národní park Oulanka. Ten je právě na území Laponska, konkrétně v Severní Ostrobotnii. V současné době měří dvě stě sedmdesát dva kilometrů čtverečných. V podstatě se tu dá procházet po celý rok, ale je výsostně zakázáno lovit zvěř nebo ryby bez licence. Naproti tomu návštěvníci mohou sbírat lesní plody. Ze zvířat tu žijí medvědi, ptáci, rosomáci, ale také i sobi a losi. Zahlednout takového losa či soba se ale rovná zázraku, protože jde o velmi plachá zvířata, která se s lidmi příliš nekamarádí.