Flyboarding

front.post
front.public: 12. 01. 2021
1A1FF714-5537-4D87-8229-82B0013FE5D3-4-5005-c

Flyboarding je hodně mladý sport nebo možná spíš zábavná aktivita. Řadíme ho do extrémních a adrenalinových sportů. Jeho název pochází od slova flyboard. Sport se poprvé objevil ve Francii v roce 2011 a stojí za ním Franky Zapata, kterému nápad přinesl nejen úspěch, ale i peníze. 


Přestože je tato aktivita vlastně v plenkách, neboť jsou jí jen tři roky, rychle se masově rozšířila ale ne všude. Třeba zrovna v Čechách není  flyboarding zatím příliš známý a vyhledávaný. Franky Zapata svůj vynález neustále zdokonaloval, později si dal nápad dokonce patentovat. Na první představení flyboardingu se nečekalo dlouho, pouze rok od vynalezení.


V roce 2012 Franky Zapata přijel do Číny a převedl jej na mistrovství světa v jízdě na vodních skútrech. Těžko říci, jaké byly reakce překvapených místních obyvatel, nicméně se video ocitlo na Youtube a vznikl tak nový sportovní fenomén. I když ale Franky Zapata možná sní o tom, že se  flyboarding jednou dostane na olympiádu,  je to ještě velmi dlouhá cesta.  


Základem tohoto sportu je  flyboard, který si člověk připevní na nohy, připojí se k němu hadice z lodi a sportovec je připraven. Hadicí se vhání pomocí tlaku vody vzduch do flyboardu a ten pak vystřelí člověka do vzduchu. Může se tak dostat do výšky až patnácti metů. Pád zpět na hladinu je ale pěkně prudký a strmý. Chcete-li uspět, je třeba dobře udržovat rovnováhu, a to jak na vodě, tak i ve vzduchu.  


Právě kvůli hodně prudkému stoupání i pádům je nutné používat  ochranné prvky. Vesta a přilba by měly být samozřejmostí. Přesto se hodně sportovců přilbě vyhýbá, čímž se vystavuje nebezpečí vážných úrazů při prudkém dopadu na vodní hladinu.  Doporučuje se proto s tímto adrenaalinovým sportem začínat pozvolna, pomalu  a opatrně.   Flyboard není rozhodně levná záležitost, může stát i sto padesát tisíc. Existují ovšem flyboardy, které mají i samostatnou pohonnou jednotku a ty stojí i dva miliony českých korun - to si může dovolit opravdu málokdo.


Foto © Depositphotos.com