Ford Mustang Cobra

front.post
front.public: 19. 05. 2020
time01

Ford Mustang Cobra Jet je auto, které Američané nazývají krotší verze amerického kupé. Byl představen před pěti lety na tuningovém autosalonu SEMA, který se konal v Las Vegas. Je zajímavé, že právě v roce 2009 se mluvilo o tom, že za rok vznikne padesát těchto aut, přičemž polovina bude závodit a polovina půjde do rukou sběratelů.  V podstatě se dá říci, že Ford Mustang Cobra se každou chvíli měnil, tedy, co se týká motoru a tak podobně. Ještě jsme však neřekli, co je to vlastně za auto, jedná se tedy o sportovní vůz. Ovšem Ford Mustang Cobra není zas taková novinka, jak by se na první pohled mohlo zdát.  


  


Cobra existuje už od válečného roku 1968, kdy v té době závodil v NHRA Winternationals. Tehdy byl motor koncipován o objemu více než sedmi litrů, přičemž byl schopný zrychlit z nuly na sto kilometrů v hodině za pět a půl vteřiny. Jenomže uběhlo více než čtyřicet let a Ford Mustang Cobra se pochopitelně léty změnil. Základ, který byl vidlicový osmiválec, zůstal. Má objem pět litrů, ale nyní má dvě turbodmychadla místo původního přeplnění kompresorem. Před pěti lety se prý dělalo i mnoho dalších úprav, ale jsou to jenom dohady. Jako nevýhoda se uvádí, že v otáčkách je větší spotřeba výkonu.  


 


Tohle auto je dělané už na závody, to jsme říkali, například na bocích má kobru, která je výhružně vzhůru, koneckonců, má i jméno po tomto prudce jedovatém hadovi. V současné době má dragsterové pneumatiky, což jsou speciální závodní kola. Dále má tzv. odtučněný interiér se závodními sedadly, k tomu i bezpečnostní rám. Někteří lidé říkají, že tohle auto je vlastně k ničemu, s nadsázkou dodané, protože pro ně je to prostě malá rychlost. Kdo je zvyklý jezdit extrémně rychle, tak si tohle auto nekoupí, i když na něj má, případně když by se mu líbilo.   Co se týká ceny, tak tady se to různí. Pokud budeme mluvit o tom, že by si někdo chtěl pořídit tohle auto v našich ekonomických podmínkách, tak většina lidí by šla do autobazaru. Tam se ceny pohybují zhruba od sto deseti tisíc až do těch dvou set, ovšem pozor. I v bazaru narazíte na Ford Mustang Cobra, který stojí klidně i půl milionu a někdy to jde daleko přes milion, v krajních případech přes dva. Jestliže by si chtěl někdo pořídit tohle vozítko úplně nové, tak to si v České republice mohou dovolit tak maximálně lidé ze státní správy.  


Foto © Depositphotos.com/dmediapro