Francouzská Polynésie

front.post
front.public: 23. 11. 2021
time00-kopie

Francouzská Polynésie je jedno z nejexotičtějších míst na zemi, minimálně z pohledu našich občanů. Jak je patrné z názvu, tak jeho vlastníkem, když to tak řekneme, je Francie. Má celkově sto osmnáct ostrovů. Hlavním městem je Papeete, nejvyšším bodem Mont Orohena, který měří dva tisíce dvě stě čtyřicet jedna metrů nad mořem a úředním jazykem je tu logicky francouzština, jinak se tu domluvíte i tahitštinou.  


Je tu téměř dvě stě sedmdesát tisíc obyvatel. Platí se zde francouzským  frankem, což je dlouhodobě měna francouzských kolonií. Místní ekonomika zde žije převážně z turismu, pak ještě z produkce černých perel. Opět vynecháme politiku a podíváme se na turistické cíle, kterých je zde mnoho, vzhledem k počtu ostrovů.  


Začneme například na Tahiti, které patří do Francouzské Polynésie. Tady mají muzeum věnované památce malíře Paula Gauguina. Najdete tu vlastně všechno o tomto umělci, který zde žil a i tvořil svá díla, ale můžete nahlédnout i do dokumentů, fotek, skic a mnoho jiného. V Papeete, hlavním městě, leží nebo lépe řečeno stojí Katedrála Notre Dame. Jedná se o stavbu, pocházející z devatenáctého století. Otevřela se v roce 1875 a je to nejstarší katolická církevní stavba v celé Francouzské Polynésii. Uvnitř najdete vyobrazenou Madonu s dítětem – ne tu zpěvačku, mluvíme o náboženství.  


Francouzská Polynésie jako taková, je protkána celou řadou chrámů a kostelů. Představíme vám ještě jeden – Chrám Církve Ježíše Krista Svatých – byl otevřen druhého dubna 1980. V roce 2006 měl za sebou rekonstrukci, po které byl tento kostel a chrám v jednom zasvěcen jednomu ze svatých apoštolů. Budeme pokračovat s Tahiti, kde se nachází jedno takové speciální muzeum, které shlukuje sbírky z řad Pacifiku a vlastně i celé polynéské kultury. Najdete tady sbírky herbářů, ale dokonce i rybářů, což je víceméně neobvyklé. Prohlédnout si zde můžete i klasickou polynéskou kanoe. Celkově tu najdete zhruba třicet tisíc sbírek.  


Francouzskou Polynésii si často vybírají novomanželé, aby tu strávili svoji svatební cestu. Nejvíce navštěvovaný za tímto účelem je ostrov Moorea. Například jeden z průvodců označil tento ostrov za nejkrásnější na světě, i pro svou romantiku. Když se sem chcete dostat, tak musíte na Tahiti a odtud pak na místní letiště, které vás přepraví na tento ostrůvek. Je zde krásná příroda, lemovaná až neuvěřitelně čistým mořem, k tomu si přidejte místní klid a je hotovo. Ovšem mohou sem jezdit i jednotlivci, například si zasurfovat nebo jen tak se projet kanoí. Ovšem pozor, plavou tu i žraloci. Místní vám zcela jistě rádi předvedou národní tance.


Foto © Depositphotos.com/shalamov