Co že to ta slova znamenají? Freeride, dalo by se přeložit jako „volná jízda“, principielně se jedná o jízdu ve volném terénu. Zjednodušeně řečeno mimo upravené sjezdovky. Stačí zatočit do lesa nebo terénu vedle sjezdovky, kde se zaboříme do čerstvého sněhu, nebo-li „prašanu“. Jízda mimo upravený terén nám přináší úplně jiné prožitky a zážitky z jízdy. Najednou se před vámi otevře bílá pláň, kde jediné co vás limituje, jsou vaše možnosti a dovednosti.
V neposlední řadě také příroda sama. Pokud jedete v lese, musíte se vyhýbat silným a vysokým stromům, nebo lesní školičce, co třeba takový průsmyk mezi skálami, který se dá projet jenom rovně, nebo převis, který se musí přeskočit. Z toho vyplývá jediné – musíte se rozhodnout sami, kudy pojedete a jakou cestu zvolíte a to vše v pohybu, v rychlosti a rozhodně s nemalou mírou rizika. To samozřejmě přináší maximální adrenalinový zážitek. A je jedno, jestli odbočíte na 50 metrů, nebo vyrazíte na panenské svahy hor, kam vás dostane pouze helikoptéra a máte pře sebou 10-ti kilometrový sjezd.
Freestyle - překladem tohoto slova dostaneme „volný styl“. Přesně řečeno absolutní volnost, kde neexistují žádná pravidla a můžete si dělat, co chcete. Respektive to, co vám dovolí prostředí, ve kterém se nacházíme. Často když pozorujeme freestylery, tak nám přijde, že pro ně neexistuje gravitace a hlavně nás neustále překvapují novými a novými triky, které předvádí jak na umělých, tak přírodních překážkách, jako jsou U-rampa, big-air (velký skok), railech(zábradlí), stromech, ale také triky při jízdě na běžné sjezdovce. Je to kombinace skoků, otoček, salt, vrutů, a to vše v různých pozicích a úchopech. Kolikrát vám běhá mráz po zádech, když vidíte do čeho se pustí a co všechno zvládnou. Obě tyto oblasti spolu velmi úzce souvisí, a proto je nejde oddělit. Spousta lidí, kteří se tomuto sportu věnují a provozují ho, nedokáže popsat pocity, které jim přináší. Jedno je ale jisté, dnešní velmi hektická doba, životní stereotyp, nedostatek volného času přináší požadavek na co nejintenzivnější prožitky, které vás přivedou na hranu vašich možností a napumpují vás adrenalinem. To je jeden z hlavních důvodů, proč v současné době prožívá freestyle a freeride velký boom. Samozřejmě, že než se do něčeho takového pustíme, měli bychom mít na paměti, že tomu co předvádí přední rideři předchází hodiny pravidelného a systematického tréninku, od fyzické přípravy, gymnastické průpravy, tréninku techniky, přes cvičné skoky do vody až po zkušenosti.
Kromě tréninku potřebujete i speciální vybavení. Začněme u lyží, na feeride se vyznačují lyževětší délkou a šířkou, aby jste se tolik nebořili a dosáhli tzv. surf efektu. Pro freestyle se používají lyže tipu twin tip (zvednutá špička i patka lyže), aby jste mohli jezdit, skákat i dopadat popředu i pozadu. Samozřejmě se vyrábí speciální obuv (lyžáky) s nižšími komíny a menší flexí. Rozdílné jsou i hole, které mívají širší talířky a často bývají teleskopické (stavitelná délka). Stejně je tomu samozřejmě i u snowboardingu, kde se vyrábí upravená výbava. Nedílnou součástí výbavy pro freestyle a freeride by měly být bezpečnostní prvky, které v žádném případě nesmíte podcenit. Patří sem hlavně helma, brýle, páteřák, chrániče kolen, loktů a zápěstí. Pokud se vydáváte na freeride mimo civilizaci, nesmí ve vaší výbavě chybětlavinový pípák, sonda a lopata. Dnes se také vyrábí speciální batohy s možností nafouknutí jakýchsi airbagů kolem hlavy, při pádu. Nakonec snad už jen pár tipů, kam se za freeridem a freestylem vydat. V případě freestylu už i u nás vznikají snowparky, ale nebudeme si nic nalhávat, velikosti ve vyhlášených evropských střediscích rozhodně nedosahují. Nejlepší snowparky v Evropě naleznete ve Švýcarsku a Francii, zde se mimochodem dá provozovat i nejlepší freeride. Pokud chcete, ale zažít něco extrémního v podobě heliskingu, vypravte se do Kanady, Ameriky, nebo třeba na Kavkaz.