Grand Marnier, esence pařížanství

front.post
front.public: 17. 11. 2014
time00-kopie – obnovený
Pomerančový koňakový likér Grand Marnier spatřil světlo světa už v roce 1880. Jeho autor Louis-Alexandre Marnier-Lapostolle do něj vložil samu esenci Paříže, jejích bulvárů a paláců. Mísí se v něm tradice stvrzená voskovou pečetí i dálka exotických ostrovů, požitkářství a lehká frivolnost.

 

Dnes je Grand Marnier natolik populární, že se každé dvě vteřiny někde ve světě prodá lahev tohoto výjimečného likéru. Patří mezi skutečné legendy, a právem.

Jak vzniká? Na jedné straně se na karibských Antilách se ručně sesbírají hořké pomeranče a jejich sušené slupky se nechají macerovat v čirém alkoholu, který se následně destiluje. Ve Francii se z pěti oblastí Cognacu zvolí prvotřídní, stařené koňaky. Obě hlavní složky se kombinují s několika tajnými přísadami způsobem, který se předává z otce na syna, aby se následně nechaly stařit v dubových sudech.

 

Po stočení do lahví opatřených voskovou pečetí a rudou stuhou, které se staly jedním z poznávacích znamení Grand Marnier, se pak likér rozváží do 150 zemí celého světa.

 

Likér Grand Marnier je navíc nepostradatelnou součástí klasických receptů francouzské kuchyně. Přepychovou podobu klasického dezertu Crêpe Suzette si bez něj ani nelze představit, výborně se ale hodí i k foie gras - obě lahůdky lze v prvotřídní podobě ochutnat v pražském podniku Bonvivant’s. Likér je také vyhledávanou součástí řady koktejlů - duchem Paříže se tak můžete opájet v podobě drinků jako je Comet, Grand Ginger nebo Marny Cocktail.

 

Grand Marnier má barvu topasu se zlatavými a jantarovými odlesky. V jeho vůni se mísí pomerančové květy, kandovaná kůra a karamel. V chuti koňak harmonickým způsobem zvýrazňuje tón hořkých pomerančů, objevují se také náznaky pomerančové zavařeniny a lískových oříšků.