Gretsch

front.post
front.public: 07. 03. 2024
000 

Už je tomu sto třicet jedna let, co byla založena společnost Gretsch, která se specializuje na výrobu kytar a bicích. Vznikla  v roce 1883, firmu založil německý přistěhovalec Friedrich Gretsch. Původně se v ní vyráběly banja, tamburíny a bicí, ale její zakladatel se nedožil vysokého věku.  


 


Zemřel ve třiceti devíti letech a pak továrnu převzal jeho syn. Mezi lety 1950 až 1960 vytvořila společnost několik  modelů kytar, které se staly velmi známé. Jednu kytaru například pojmenovali Chet Atkins, podle jednoho tehdy dost známého kytaristy. Další kytaru z této modelové řady si zakoupil i mladý kytarista Duanne Eddy, který se velkou měrou podílel na zpopularizování značky Gretsch.  


 



 


Později se těmto kytarám říkalo Gentleman Country neboť se dalo čekat, že se o kytary Gretsch začnou zajímat i přední umělci, hlavně z britské scény. A to se také stalo. Jedni z prvních byli Beatles, které netřeba dále představovat. Hned za nimi si je pořídili Rolling Stones, kteří s nimi nahráli i svoje první album a vyrazili také na první turné. Pochopitelně, jak se doba vyvíjela, tak přinášela i vývoj kytar. Revolucí se stal nástup kytar elektrických. V roce 1967 byla továrna Gretsch prodána Baldwin Piano Company. Gretsch se stala dceřinou společností.  


 


Další významnou součástí výroby jsou bicí. Ty začala továrna Gretsch vyrábět zhruba někdy na začátku sedmdesátých let. Značkou Gretsch je na nich  kulatý vzorek, který je charakterizuje. Hráli na nich opravdu slavní umělci, například Phil Collins spolu s Genesis, ale pak i na sólové dráze. Dá se říct, že ho bicí Gretsch provázejí po celou kariéru. Ze začátku je používali i Rolling Stones stejně jako tomu bylo u kytar.  


 


Bicí značky Gretsch jsou vyhledávané dodnes. Hrají na ně například  Audioslave, Green Day, Foo Fighters a další. Vlastní je, stejně jako kytary stejné značky, ale i spousta amatérů, neboť i přes jejich kvalitu je cenový rejstřík hodně široký. Kytaru Gretsch pořídíte za zhruba stejnou cenu jako v ostatních případech. Pořídit se dá za sedm tisíc, stejně jako za třicet. U bicích jsou ceny poněkud vyšší, záleží na tom, jakou si člověk chce koupit tzv. soupravu. Pokud je to čistě jeden bubínek, tak i ten stojí deset tisíc plus minus. Takovou velkou soupravu si prodejci cení skoro na padesát tisíc, což plně odpovídá zavedené značce i kvalitě.    


Foto © http://www.gretsch.com/