Počet obyvatel se pohybuje něco málo, přes tři čtvrtě milionu. S jazyky je to tu poměrně složité – angličtina, indiánské dialekty, kreolština, hindština, urdština a převažují zde křesťané Guayana má svoji nezávislost od dvacátého šestého května 1966a hlavní platidlo je guyanský dolare.
Guyana žije hlavně ze zemědělského průmyslu. Jde hlavně o pěstování rýže, manioku, banánů, kokosových palem a třtinového cukru. Hlavním průmyslem je zde těžba bauxitu a zlata, dále pak lesnictví a lov, a to hlavně krevet. Kromě rybolovu tu chovají i skot, drůbež nebo ovce.
Velmi často navštěvovaným místem je Guyanské Národní muzeum, které bylo založeno třináctého února 1868 a nabízí expozice veškerého národního bohatství. Tropické lesy, to je v Guyaně velké téma. Například Iwokrama Forest se nachází v oblasti Guyanského štítu a je poslední ze čtyř nedotčených lesů lidmi, na světě. Najdete tu stromy, ale i extrémně ohrožené druhy zvířat – mravenečník obří, ryby, netopýři, ptáci.
Bourda, ale jinak Georgetown Cricket Club Round je místo pro sportovní nadšence, kteří nejsou fascinování jen fotbalem nebo hokejem. Jedná se o stadion pro kriketový tým z hlavního města. Byl postaven už v roce 1884, snad žádný jiný tradiční sport nemá v Guyaně takovou tradici jako právě kriket.
Zakončíme už na začátku zmíněnou horou – Roraima. Nachází se v trojcípu Guyanské vysočiny Venezuely a Brazílie. Říká se, že když Sir Arthur Conan Doyle, napsal svoji legendární knihu Ztracený svět poté, co prvně vystoupal na tuto horu.
Foto © Depositphotos.com/M_Prusaczyk