Hvězdná sláva Beatles daleko přesáhla obvyklé hranice pop music. A v životě jejich kytaristy George Harrisona (1943 – 2001) se zase naplno projevily základní paradoxy lidské povahy, jak odhaluje obsáhlá biografie Za zamčenými dveřmi, která v loňském roce vyšla ve Velké Británii k nedožitým sedmdesátinám hudební legendy.
Jako člen slavných Beatles prošel Harrison již během dospívání rychlou a strmou cestou k nevídané slávě a bohatství. Beatlemánie s sebou nesla spoustu neobyčejných zážitků a příležitostí, zároveň mu ale sebrala duševní klid a pocit naplnění. Celý jeho další život pak provázela snaha nalézt hlubší význam – hlubší, než mu mohla poskytnout kariéra Beatles i hudba samotná.
Rozměrná biografie sleduje Harrisonovu životní cestu plnou zvratů a konfliktů zblízka, téměř na každém kroku, od nesmělých začátků ve školní kapele až po postavení světové hudební superhvězdy. Sleduje Harrisona jako duchovního hledače, fanouška Formule 1 i mecenáše UNICEF. Jako člověka, který toužil kráčet k Bohu, jeho cestu však lemovala nejrůznější světská pokušení.
Kniha vychází dílem z dobových materiálů, dílem z rozsáhlých původních rozhovorů s Harrisonovými blízkými a spolupracovníky, pohled autora je často kritický. Výsledkem je obsáhlé svědectví o úspěších i neúspěších tvůrce, jemuž jeho okolí často příliš nerozumělo. Autor fundovaně rozebírá Harrisonovu hudbu od prvních písní pro Beatles přes přelomové sólové album All Things Must Pass a desky kapely Traveling Wilburys až po posmrtně vydané album Brainwashed a neopomíjí ani Harrisonovy průkopnické námluvy s indickou a elektronickou hudbou. Zároveň kniha nabízí intimní pohled do písničkářovy složité povahy, v níž se jako v orientální filozofii pojily zdánlivě neslučitelné protiklady – jin a jang. Je vícevrstevným obrazem Harrisonova života bohatého na paradoxy a vnitřní rozpory.
George Harrison: ZA ZAMČENÝMI DVEŘMI (oficiální anotace nakladatelství)
Vynikající obsáhlá biografie Graema Thomsona nás provede celým Harrisonovým životem po cestě od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji. Po cestě, jejíž odbočky vedou třeba do Hamburku, himálajských ášramů nebo skrytých útočišť na Havaji. Sledujeme na ní životní příběh kytaristy, člena nejslavnější kapely všech dob, důležitého představitele světové kultury své éry, ale také neúnavného duchovního hledače, manžela a otce, zdráhavé superhvězdy a písničkáře, který občas těžce hledal inspiraci, zatímco jindy jako by ho osvítilo samo nebe. Pro většinu lidí zůstává nejoblíbenějším a také nejtajemnějším Beatlem. Někdy byl milý a vřelý, jindy zase až krutě upřímný.
Svět zná Harrisona hlavně díky Beatles, těm však náležela jen jedna z jeho mnoha tváří. Byl jedním z prvních, kdo širokému západnímu publiku představili hudbu a kulturu vzdálené Indie. Uspořádal Koncert pro Bangladéš, první velké dobročinné vystoupení v dějinách rocku. Jen díky jeho finanční podpoře vznikl legendární filmŽivot Briana z dílny komediální skupiny Monty Python. Harrisonova filmová společnost HandMade produkovala mnohé z největších perel britské kinematografie své doby.
Za zamčenými dveřmi je rozsáhlé a poctivé životopisné dílo – autor dlouze zpovídal Harrisonovy nejbližší, přátele i spolupracovníky, shromažďoval dobové materiály a při zkoumání písničkářova života se nebránil ani kritickému pohledu. Ukazuje také paradoxy, neopakovatelné momenty a vtipné historky z dřevních dob showbyznysu. Působivý intimní portrét hudební legendy odhalí mnoho nového i lidem, kteří již o Beatles a o Harrisonovi ledacos vědí. Kniha zaznamenala úspěch na obou březích Atlantiku
Ukázky z knihy:
Blízký vztah mezi Harrisonem a Šankarem byl patrný na první pohled. Udělat na Šankara dojem ale nebylo úplně jednoduché, byť se mu Harrison od začátku zalíbil: „Je zdvořilý a velmi sympatický, to jsem vůbec nečekal.“ Když však poprvé slyšel Harrisonovo sitárové sólo v Norwegian Wood, zareagoval dost kousavě: „Co to tam proboha hraješ? Neuraz se, ale zní to fakt příšerně, jako když na rádiu Bombay pouštějí reklamy na prací prášky. To je hrůza, jak ti to tam drnčí…“