Staré dobré Chorvatsko

front.post
front.public: 09. 07. 2015
Chorvatsko
Chorvatsko je pro Čechy o dovolené druhým domovem. Je to jedna z prvních přímořských zemí, kterou naši turisté objevili, ale ve větším měřítku sem začali jezdit v době, kdy se nám otevřely hranice.

Země nebyla od nás daleko, koupání v moři bylo příjemné, ubytování bylo možno vybrat podle své „kapsy“ a vše jistily potravinové zásoby z domova. Některé rodiny sem jezdí již léta na své místečko, kde si dosyta užijí slunce a moře. Výběr je opravdu široký. Pobřeží je dlouhé téměř 6 000 km a komu se nelíbí na pevnině, může si vybrat pobyt na jednom 1 200 ostrovů. Jen v loňském roce zemi navštívilo 700 000 Čechů, z nichž někteří zde mají již zakoupen dům nebo apartmá a mění se i jejich nároky.

 

Chorvatsko však nenabízí jen lenivé povalování u vody a „chytání bronzu“. Hledáme-li možnost aktivní dovolené, jsme na tom správném místě. Chorvaté vědí dobře, že hlavní příjem jejich země jim plyne právě z turistického ruchu a proto se snaží všemožně uspokojit požadavky návštěvníků.

 

Vzhledem k přímořské poloze je nasnadě, že mezi nabídkou aktivních sportů nebude chybět jachting. Pořádají se zde i kurzy, po jejichž absolvování obdržíte kapitánský průkaz a cestu po Jadranu máte otevřenou. Kurzy jsou cenově dostupné i pro běžné turisty a pokud se sejde dobrá parta a složí se na pronájem lodi, můžete bez problémů vyrazit s větrem v zádech. Kouzlu tohoto sportu propadli již mnozí čeští turisté, spokojení, že mohou zažít něco, co jim naše vnitrozemské podmínky neumožní.
S vodou je určitě spojen i rybolov. Jadran je plný ryb a rybáře tu čeká opravdový ráj. Ten můžete zkusit na otevřeném moři právě z jachty, nebo se k němu využívají i mořské kajaky. Někteří turisté jim dávají přednost, protože si v nich připadají variabilnější a pohyblivější. Tento sport je vhodný zejména pro lidi, kteří trpí respiračními onemocněními nebo astmatem. Vzhledem k tomu, že se na mořských kajacích lze pohybovat jen blízko pobřeží, je to velmi pěkný rodinný sport, do kterého se mohou zapojit i děti. Věřte, že žádný rybář zde nezůstane bez úlovku, který vám ihned připraví místní restaurace nebo jiný profesionál. Ulovit můžeme nejen ryby, ale i chobotnice, mořské štiky, či dokonce langusty.

 

Kdo se rád potápí, je opět na tom správném místě, protože zde najdou vyžití jak ti, kdo chtějí šnorchlovat, tak i potápěči s přístroji. Čisté moře s živou podmořskou faunou a flórou nabízí nekonečné možnosti.

Dalším sportem, který souvisí s vodou, ale nabízí mnohem víc adrenalinu je rafting, který lze provozovat na vnitrozemských divokých řekách. Kdo má raději vody klidnější, může se projet na kánoi po známých Plitvických jezerech, která poskytují kouzelnou scenérii i pro pěší turistiku. Stačí si vzpomenout na filmy s Vinnetouem, které se zde natáčely.

 

Chorvatsko nabízí ale i řadu cyklostezek, které nám umožní poznat zemi blíž. Vedou zejména kolem istrijského a dalmátského pobřeží. Stezky jsou pohodlné a nabízejí řadu pěkných vyhlídek a odpočinkových míst. Využívají je hojně rodiny s dětmi.

Náročnější cyklisté se mohou vydat do horského terénu zejména na ostrovech Brač, Korčula nebo Hvar, kde je stále ještě poměrně nedotčená příroda. Pokud nemáme vlastní vybavení, můžeme si půjčit i kvalitní horská kola.

 

Pěší turistika se zde rozvinula poměrně nedávno a směřuje hlavně do hor. Nejznámější je trasa na Velebitský put nebo jednodenní výstupy na hory na ostrovech Cres nebo Rab.
Při cestě do Chorvatska si můžeme zvolit svůj program sami, nebo si zakoupit přímo tématický pobyt zaměřený na různé pohybové a ozdravné aktivity.

Ať již zvolíme kteroukoliv variantu, vždy si pak můžeme odpočinout u sklenky výborného místního vína, které doplňuje kuchyni plnou zdravých, mořských specialit. Věřte, že je zde umějí připravit tak, jako nikde jinde.