Hezké fotky z dovolené? Snadno a rychle

front.post
front.public: 16. 07. 2019
000-obnoveny-

Vysoké teploty, otevřené zahrádky a vůně grilování. Neklamné znaky toho, že léto už je tady. A k létu patří mimo jiné i oddech od práce.


 


Ať už se chystáte někam za exotikou nebo poznávat tuzemské krásy, určitě si chcete z dovolené přivést vzpomínky v podobě fotografií. Na následujících řádcích se dočtete pár tipů, jak své fotografické umění ještě povýšit.


 


Čím fotit?
Nabídka na trhu je opravdu široká. Vybírat můžete z mnoha zrcadlovek, kompaktů, ale i mobilních telefonů. Přednost posledního jmenovaného je především v tom, že s sebou nemusíte tahat další přístroj navíc. To ocení třeba maminky, které chodí ověšené taškami a u toho se snaží chytat dítě. Praktické je to i pro ty, kteří jsou zvyklí cestovat nalehko.


Kromě praktičnosti a skladnosti skýtají však dnešní mobilní telefony také výhodu v podobě kvalitních čoček a čipů, které si nezadají s klasickým fotoaparátem. Takový HONOR 20 Lite má dokonce tři čočky, a navíc disponuje umělou inteligencí, která rozpozná ještě více prostředí a rozliší na 22 kategorií nejrůznějších předmětů. To vám ušetří práci, protože tak sám nastaví parametry fotoaparátutakovým způsobem, aby byla výsledná fotka co nejlepší kvality.


 


Buďte kreativní
Statické a strojené fotky nikoho nezaujmou. Zkuste si pohrát s kompozicí a vyfotit vysmáté kamarády dál od středu fotky. V zásadě platí, že do středu fotky staví objekty focení jen úplní začátečníci. Může to být však i záměr vzhledem k okolí foceného objektu. Nicméně to zkrátka musí být promyšlené, ne náhodné. Pamatujte také, že pokud se focení lidé nedívají přímo do objektivu, což fotky zpravidla ozvláštní, měli by se dívat směrem do zbylého prostoru fotky, ne směrem ven, ke kraji. Podvědomě to pak působí rušivě.


Nezapomeňte, že kompozice by měla být vyvážená. Takže na jedné straně obrázku máte kamarády a na druhé půlce volný prostor zachycující prostředí, kde fotku pořizujete. Také platí, že v dolní části snímku by měly být objekty těžší, tmavé, a naopak v horní části pak lehké a světlé. Nicméně můžete naopak veškerá pravidla zbořit a vytvořit snímky, které budou mít specifickou atmosféru. Pokud si nejste jistí, zkuste s aparátem pohybovat, dokud se vám výsledný obraz nezačne líbit.


Co se týče kompozice, stále myslete ještě na jedno pravidlo. Než fotku pořídíte, zkontrolujte, jestli někomu něco „neroste z hlavy“ nebo jestli v záběru nejsou zbytečné a nehezké věci (třeba odpadkový koš). Pokud také osoby na fotkách nejsou celé, podívejte se, kde je „řežete“. Nikdo by neměl mít useknutý kousek hlavy či prsty na ruce, nohy a ruce pak vždy ořezávejte pod kloubem (tedy pod kolenem, pod loktem).


Rozhodně doporučujeme využívat mobilní telefony se širokoúhlým fotoaparátem. Má ho například HONOR 20 Lite. Díky němu pak na snímek dostanete všechno, co tam mít chcete. Nemusíte přemýšlet nad tím, kterou stranu zamýšleného snímku budete obětovat, aby se tam například rodinka vešla celá. Zároveň jsou širokoúhlé fotoaparáty skvělé na focení krajinek nebo i architektury.


Mimo klasických momentek se zaměřte i na detail. Budete až překvapeni, jak zajímavě a umělecky budou snímky působit a jak ozvláštní dovolenkové album. Zkuste pracovat také s hloubkou ostrosti, kdy se můžete zaměřit na detail v popředí, pozadí pak bude rozmazané. Hloubku ostrosti využijete také při focení portrétů. Můžete ji třeba i netradičně využít tak, že ostré bude jen oko osoby, kterou fotíte. Od oka dál se pak obraz bude dál rozmazávat.


Nebojte se blýsknout sami sebe pomocí selfie. Ušetříte si hledání ochotných kolemjdoucích, kteří vám udělají společné foto a už nebude scházet na žádném snímku. HONOR 20 Lite má spoustu funkcí, které udělají ze selfie fotek opravdu pěkný materiál.


 


Světelná hra


Pokud pořizujete obrázkové vzpomínky na ostrém sluníčku, pro jistotu si zapněte blesk. Pomůže vám odladit tvrdé stíny a osvítí celou scénu. Nejlépe vás a vaše blízké ale zachytí ranní a večerní světlo. Pokud jen trochu můžete, využijte k focení tzv. zlatou hodinku. Světlo dvě hodiny po východu a dvě hodiny před západem slunce je pro jakékoli focení nejlepší, zároveň také lichotí rysům obličeje. Fotky při západu slunce sluší každému.


A pokud se vám na prázdninách pokazí počasí, nesmutněte. Na snímcích to oceníte, budou zajímavější a nefalšované. Jen bude třeba zapojit umělou inteligenci, která si poradí s šedým nádechem všeho v záběru. Originálně vyzní fotky z odrazu výkladní skříně nebo kaluže, nebojte se experimentovat.


V interiéru si ale, pokud možno, poraďte bez blesku. Raději rozsviťte, rozdělejte závěsy či žaluzie a pusťte dovnitř co nejvíce přirozeného světla. To bleskové je totiž ploché a studené a nevypadá v místnosti dobře. Zároveň může, podobně jako polední sluníčko, vytvářet nepěkné stíny v obličeji.


Ať už se vydáte kamkoliv, především si to užijte. Sebelepší záběr nenahradí spokojené tváře a autentickou atmosféru. Rozhodně ale není na škodu si k tomu pořídit šikovného pomocníka v podobě dobře vybaveného mobilního telefonu.