Rodina indických přistěhovalců neměla dost peněz, aby mu mohla kupovat nové elektrické hračky, tak kupoval rozbité a opravoval je. Odmalička byl zvídavý a mimořádně podnikavý, brzy poté, co porozuměl principu a fungování rádia zřídil v domě rodičů opravnu. Do všech obchodů s elektronikou, kam jeho otec dodával své dovážené zboží, umístil nápis „we repair radios“ a lidé mohli zanechat rozbitý přístroj v prodejně, Amar Bose si jej vyzvedl a opravil. S otcem měl tajnou dohodu, že pokud zůstane jeho školní prospěch bez problémů, může chodit do školy jen čtyři dni v týdnu a otec ho omluví. Všichni učitelé o tom věděli, bylo to vždy v pátek a také v pondělí a pokaždé se ptali:“Kolik rádií jsi zas opravil, Bose?“
Kolem desátého roku kempoval Amar Bose se svou skautskou skupinou a spolu s ostatními chlapci používali pro zachycení místního vysílání jednoduchá rádia složená z dvou klacků zaražených do země s drátem nataženým mezi nimi. Po letech označil právě tyto okamžiky za rozhodující inspiraci pro jeho další život.
https://youtu.be/Hz-nyN7EFNQ
Institucí, která zásadním způsobem ovlivnila životní pouť Amara Bose, byl MIT, Massachusetts Institute of Technology. Zde formuje svou filozofii „Dream and Reach“, která provází jeho veškeré další konání. Zde se také stává přednášejícím profesorem, který předává to, co se naučil dále. Díky spolupráci s nejlepšími vědci své doby, například geniálním matematikem Dr. Norbertem Wienerem má příležitost rozvinout svou zvídavost a cílevědomost a schopnost nevzdávat se. Svou bakalářskou práci pak rozvinul na základě náčrtků Dr.Wienera na téma Teorie nelineárních systémů a sklidil zasloužený úspěch.
Zisk doktorátu oslavil Amar Bose mimo jiné zakoupením nového hifi systému, ale jakmile si jej poprvé pustil, zvuk vycházející z reproduktorů jej natolik zklamal, že se stal doslova posedlý zjišťováním, jak jej vylepšit a zakládá vlastní firmu. Ještě ze studijního působení v MIT vlastnil řadu patentů a na rozdíl od jiných, kteří své patenty prodávali cizím společnostem, Dr. Amar Bose se rozhodl založit vlastní. Především z důvodu nezávislosti na konkrétní technologii, snadné vyslovitelnosti a jednoslabičnosti byl zvolen název „Bose“.
https://youtu.be/t5u2hMHJoao
Prvním důležitým počinem byl vývoj systému regulace výkonu, založeném na technice vyvinuté spolu s kolegy na MIT s názvem dvoufázová modulace. Následovaly kontrakty s armádou, s NASA, i s vládními organizacemi, například při konstrukci prvních nukleárních ponorek nebylo prostorově možné použít stávající hydraulické systémy a přednost dostal elektrický systém Dr. Bose. Dalším a pro budoucnost klíčovým momentem je snaha o vyřešení problematické reprodukce zvuku především strunných nástrojů. Ty představují pro reprodukční techniku obecně značný technický problém, především díky mnoha harmonickým frekvencím a velkému frekvenčnímu rozsahu. Dr. Bose začal spolupracovat se skupinou hudebníků z Bostonského orchestru pod vedením Aarona Coplanda. Ten, když pak byl vyzván k poslechu právě vzniklé binaurální nahrávky pomocí nabídnutých sluchátek, nadšeně volal:
„Co jste to udělal, to zní jako hifi!“
Zde se, jako ještě mnohokrát, spol. Bose dostává ke svým kořenům a ty leží především ve studiu psychoakustiky, vědy, která se zabývá vnímáním zvuku. Dr.Bose to vysvětloval na příkladu inženýrů s úkolem snižovat zkreslení, což se jim bude dařit, budou s úspěchem snižovat naměřené hodnoty, ale vy jej však v určitém okamžiku přestanete vnímat, protože jeho úroveň nebude pro náš sluchový aparát již dostatečně výrazná. A pokud není slyšitelné, co jste krom numerických výsledků objevili? Vůči vašemu vnímání je takové potlačení zkreslení již zcela irelevantní.
Více na http://bose.basys.cz/