Historie Bowlingu

front.post
front.public: 31. 03. 2021
time00-kopie – obnovený

Bowling je pro někoho odpočinkovým relaxem, ale pro druhého zase seriózním sportem. Nicméne bowling má svoji hlubokou historii, která se táhne až do starověkého Egypta. Bowling to jsou vlastně svým způsobem kuželky. V roce 1930 je našly jako vykopávky, tedy tu kuželky, v egyptských hrobech.


Ovšem jako všechno na světě, tak i zde vznikly spekulace ze strany Německa, že bowling pochází od nich. Říká se, že v té době to byl nástroj náboženských obřadů.   Nicméně dnes je to sport, rozšířený po celém světě a největší oblibě se těší jak ve Spojených státech Amerických, tak i ve zbytku Evropy. Bowling je dost podobný kuželkám, ale hráč musí srazit deset kuželek, které jsou ve tvaru rovnostranného trojúhelníku - je to trochu geometrie, ale je to tak. A nyní jak se to hraje. Bowling má deset kol.  


Každý z hráčů se snaží srazit všech deset kuželek ve všech kolech - většinou se to tedy nepodaří, minimálně z pohledu amatérského závodění. Trénovaní slangově řečeno bowlingáři, to zvládají bez problémů, ale zase musí mít formu. Všechny shozené kuželky se zapisují do takové tabulky o třech řádkách. Pozor, i v bowlingu existují fauly, je to sice neuvěřitelné, ale je to tak. Za faul se počítá přešlap.  


Bowling je dnes celonárodním sportem a zábavou bez věkového omezení. Na bowlingových drahách dnes běžně potkáme celé rodiny s malými děti, které jsou schopny za pomoci speciálních stojanů a zvednutého zábradlí kolem drah klidně zahrát Strike, tzn shodit všechny kuželky. Díky rozvoje popularitě tohoto sportu existuje celá řada veřejných bowlingových center, a proto neváhejte kterékoli z nich navštívit.


Foto © Depositphotos.com/bst2012