Historie rumu

front.post
front.public: 26. 12. 2014
time00-kopie – obnovený-kopie
Když se řekne rum, drtivé většině Čechů okamžitě naskočí lihová mafie. Není to zase až tak dávno, co se rozpoutal velký skandál právě ohledně tohoto destilátu, kdy se tzv. pančoval a mnoho lidí na to doplatilo svým životem.

 

Ti, kteří měli v uvozovkách štěstí, tak to přežili, ale nesou si doživotní následky, například slepotu. Dnes to ale bude o normálním rumu, respektive o jeho historii. Mnoho lidí má rum spojený s Kubou. Ovšem historie spadá mnohem dále, než by se mohlo na první pohled někomu zdát. Říká se, že rum poprvé vyprodukovali za starověku, a to buď v Indii nebo Číně.

 

Není však jisté, který z těchto dvou národů byl první fakticky. Tehdy se to mělo dělat způsobem takovým, že se nechala zkvasit cukrová třtina. Říkali mu brum a první z Evropanů ho měl ochutnat Marco Polo, který se ještě zmínil o tom, že ochutnal velmi dobré víno s cukrem. Tehdy se ještě ani zdaleka netušilo, že bude existovat nějaký rum, i když předpoklady byly. To se stalo ve čtrnáctém století a teprve až po dalších třech stoletích se v Karibiku sbírala cukrová třtina z plantáží, aby byla vynalezena melasa a od toho se to začalo odvíjet. Pracovali zde především černí otroci.

 

Neustále se někteří přou, kde vlastně vyrobili první v uvozovkách moderní rum a nakonec se došlo k závěru, že to bylo nejspíš na Barbadosu. Do toho se ovšem pustili Brazilci, že to bylo u nich, takže pravdy se člověk s jistotou už asi nedopátrá. Rum se masově rozšířil do celého světa, avšak jsou zde různé druhy nebo lépe řečeno stupně. Tak například typ zvaný tmavý. Ty jsou vesměs, černé, červené a hnědé, přičemž zrají delší dobu v sudech. Je zajímavé, že tmavý rum se používá nejčastěji v kuchyni při vaření a nejvíce ho dělají na jihu - Jamajka, Haiti či Martinik.

 

Ochucené rumy jsou spíše pro fajnšmekry. Přidávají se tam například ovocné příchutě - banány, mango, citrusy, kokos, pomeranče a tak dále. Zlatý rum je zase specialita, protože jeho zrání probíhá nejdelší dobu. Může se ještě vzpomenout tzv. kořeněný rum, což je klasický rum s příchutí koření a karamelu, což by se pravděpodobně u nás masově nechytilo. Je tedy faktem, že po lihové aféře, která však stále ještě běží u různých soudních instancí, se prodej a tržby rumy výrazně snížily. V zahraničí se rum přidává i do různých koktejlů, na které však člověk může narazit i v našich zeměpisných šířkách.

Foto © Depositphotos.com/woodkern