Historie whiskey a její výroba

front.post
front.public: 18. 02. 2020
time01

Ponořte se s námi do tajů historie a výroby světově proslulého drinku zvaného whiskey nebo také whisky. Vyrábí se napříč všemi kontinenty. Jeho pití představuje určitou dávku luxusu, stylu a nezaměnitelného pocitu vybranosti. Existuje mnoho zemí, které tento vytříbený drink produkují, stejně jako existuje nespočet způsobů, jak mu dodat jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Jednou z ušlechtilých whiskey s jemnou a výjimečnou chutí je proslulá whiskey Jack Daniel´s.



Název tohoto nápoje, destilovaného z obilnin jako žito, pšenice, ječmen či oves, a zrajícího v dřevěných sudech, má původ nepravděpodobněji v gaelském slovu „Uisge Beatha“ – v překladu „voda života“. Postupem času z něho zůstala pouze část uisge, která se změnila na usky a odtud už nebylo daleko k anglickému označení whiskey. Označení „whiskey“ nebo také „whisky“ se liší v závislosti na tom, kde je tento drink vyráběn. Název whisky nalezneme u produkce ze Skotska a whiskey u výrobků irských, přestože v minulosti byl zde užíván název whisky. V Kanadě i Americe se uplatňují označení obě. Ve zbytku světa se pak setkáme převážně s pojmenováním whisky.


Historické kořeny whiskey najdeme před více než 500 lety ve Skotsku a Irsku, kde se doposud vedou pře, v jaké zemi byla výroba vlastně vynalezena. Nejvíce historických faktů však nalezneme o whiskey skotské. Mezi další nejznámější země výroby pak patří Spojené státy americké, Kanada a Japonsko. Je pozoruhodné, že nejen mezi jednotlivými zeměmi lze nalézt mnoho rozdílů v jejich produkci, ale i v rámci jediné země najdeme řadu odlišných chutí tohoto neobyčejného drinku. P


odívejme se na historii a výrobu právě proslulé whiskey americké, pro kterou je typická destilace z kukuřice. Umění destilace whiskey s sebou do Ameriky přinesli přistěhovalci z Anglie a Irska, utíkající před hladem, chudobou a náboženskou perzekucí. Do té doby se na americkém kontinentu pil rum, pálenky z místního ovoce a lihoviny vyráběné z brambor či tuřínu. Kvůli drsným podmínkám se však začala v některých částech Ameriky vyrábět whiskey z kukuřice, která rostla planě, a bylo jí více než dostatek. Vznikl tak název „bourbon“, označující whiskey, která obsahuje více než 51% kukuřice. Pojmenována byla podle stejnojmenného okresu státu Kentucky, odkud v té době pocházela jedna z nejvíce ceněných whiskey. Tento stát patří mezi nejznámější oblasti výroby stále, a to spolu s Tennessee. Pro tuto druhou oblast je typická výroba tzv. Tennessee whiskey. Její destilát se filtruje přes až tří metrovou vrstvu dřevěného uhlí a whiskey musí být vyrobena pouze na území státu Tennessee, aby mohla nést značení Tennessee whiskey. Nejznámější Tennessee whiskou je pak jemná whiskey Jack Daniel´s, jejíž výroba je unikátní stejně jako její samotná chuť. Na trhu sice existuje celá řada různých značek z nejrůznějších koutů světa, ale právě tato whiskey k sobě připoutala celou řadu srdcí a stala se symbolem individuálnosti, vlastní cesty a odpoutanosti od konvencí a stereotypu.


 


Výroba whiskey Jack Daniel´s


Způsob výroby a použité suroviny mají velký vliv na výslednou podobu whiskey. Toho si byl Jack více než vědom, když říkal: „Každý den, kdy ji děláme, ji uděláme, jak nejlépe dovedeme.“ Whiskey Jack Daniel´s se od těch ostatních odlišuje svojí chutí, vzhledem a způsobem výroby v řadě věcí. Typickou je pro ni zjemňování kapku po kapce proléváním skrz třímetrovou vrstvu javorového uhlí po dobu deseti dní. Díky tomu získává jemnou kouřovou chuť ještě před tím, než plně dozraje v sudech. Jack Daniel´s whiskey se vyrábí ze studené, čisté, pramenité vody z jeskynní tůně. Tu není nutné jakkoli chemicky upravovat nebo čistit. Právě unikátní voda bez minerálů, jež je nezbytná pro výrobu dobré whiskey, byla důvodem vzniku palírny v Tennessee. Důležitým faktorem, který ovlivňuje výslednou chuť whiskey jsou také vypalované sudy z bílého amerického dubu. Destilérka Jack Daniel´s je v tomto ohledu naprosto unikátní, je totiž jedinou významnou americkou destilérkou, která si sudy sama vyrábí. Díky jejich ožehnutí uvnitř, a zkaramelizování tak přírodních cukrů, obsažených ve dřevě, získává svou charakteristickou jantarovou barvu a jedinečnou chuť. Pro whiskey Jack Daniel´s je dále typické tradiční množení kvasinek a proces dvojité destilace. Její zrání probíhá pod přísným dohledem Master Destilera, který vždy rozhoduje, kdy má whiskey Jack Daniel´s tu ideální chuť a může se přejít k lahvování. Existují tři druhy vybrané whiskey Jack Daniel´s, s různými charaktery chuti a vzhledem lahve. Jsou vyráběny nezměněným tradičním způsobem již od roku 1866.