Hlavní město skotské hrdosti Edinburgh

front.post
front.public: 02. 05. 2015
Bez-názvu-1
Edinburgh patří k dalším městům, která jsou zapsaná na seznamu památek UNESCO. Při vyslovení jeho jména se nám vybaví drsná krajina Skotska, se strmými skalami a členitým mořským pobřežím, které bičují vlny s bílými čepicemi mořské pěny. Drama, to je jméno tohoto města.

Skotské dějiny s jejich dramatickými zvraty v nás evokuje už edinburghský hrad, který se tyčí na čedičové skále. Je opředený tajemstvími a ve svém nitru skrývá královské insignie s korunou vyrobenou ze zlata, které pochází ze skotských dolů. Byla vyrobena v roce 1540 a nosili ji skotští panovníci včetně královny Marie Stuartovny.

 

Edinburgh je hlavním městem Skotska, které bylo po mnoha dějinných zvratech zbaveno samostatnosti a přičleněno k Anglii. O jeho hrad se vedly dlouhé a urputné boje, protože byl vždy symbolem svobody tohoto hrdého národa  a také symbolem odporu proti Angličanům. Staleté rozpory mezi Skotskem a Anglií způsobovala hlavně katolická a protestantská církev a dovršila je  hrůzovláda Olivera Cromwella.

 

Největší rozmach prožil Edinburgh v 18. a 19. století, kdy zde začal kvést obchod a město se stávalo postupně skotskou kulturní metropolí. Nastal velký boom stavitelství a vznikaly úplně nové čtvrti, ke kterým patřil hlavně New Town, který byl vybudován v gregoriánském stylu s přísně symetrickými ulicemi, domovními bloky a dokonce i parky. Tím se výrazně odlišuje od staré části města. Jeho hlavní ulice, Royal Mile začíná u hradu a prochází historickým centrem Edinburghu až k paláci Holyrood, který je dnes skotskou rezidencí anglické královny Alžběty II.

 

Kolem této hlavní osy města je soustředěna většina pamětihodností, památníků  a muzeí. Najdeme zde šlechtické paláce, Scotch Whisky Heritage Center, památníky na  básníky a spisovatele jako byl Robert Louis Stevenson nebo Walter Scott a také největší a nejkrásnější edinburghský kostel sv. Jiljí, jehož věže tvoří dominantu města.

Chloubou Edinburghu je také jeho univerzita, která je proslulá stejně jako univerzity v Oxfordu nebo Cambridgi a Skotové si na ní velmi zakládají.

 

Město působí přísným a starobylým dojmem, ale navzdory tomu v něm pulsuje čilý ruch a jeho ulice jsou laděné do veselých a pestrých barev. Hodně hospůdek a kavárniček, které míjíme nás zve k posezení a ochutnání skotského národního nápoje, whisky.

Potkáváme zde muže v tradičních kiltech a jeho největší kulturní událostí je každoroční Mezinárodní edinburghský dudácký festival, na který se sjede až dva miliony návštěvníků. Festival probíhá na přelomu srpna a září, kdy je zde ještě teplo a provází jej téměř 200 různých akcí, které jsou pořádány po celém městě.

 

Na návštěvu tolika lidí je město výborně připraveno, najdeme zde nejen různě náročné  ubytování, od prvotřídních hotelů, až po turistické ubytovny pro studenty, ale i vynikající kuchyni, kterou poznamenalo  mnoho světových kulinářských směrů.

Vzhledem k přímořské poloze a chladnějšímu podnebí ovlivněnému Severním mořem zde je teplých letních dní poskrovnu a proto je lépe se sem vypravit uprostřed léta, kdy máme možnost vidět město v jeho plné kráse. Ten, kdo Edinburgh někdy navštívil, určitě si přivezl tradiční symbol tohoto svobodomyslného a nepokořeného města, kostkovaný kilt, bez kterého si Skotsko nedokážeme ani představit.

Foto © Depositphotos.com/Shaiith79