Iron man znamená železný muž

front.post
front.public: 15. 10. 2015
time01
Iron man neboli v překladu Železný muž, je asi ten nejtěžší závod, který si může sportovec vyzkoušet. Jde o velmi náročný triatlon, který je pořádaný na Havaji, ten je ale v rámci šampionátu, před kterým se musí projít kvalifikačními závody Iron manů.

 

Někdo by namítl, že je to v uvozovkách jenom triatlon, ale specificky se to dá říct i tak, že bychom měli používat dvouslovný název, extrémní triatlon. Na celý závod je časový limit v celkové délce sedmnácti hodin. Celkově, pokud chce někdo dokončit kompletně celého Iron mana, tak maximální možný limit je do půlnoci. Závod se tedy skládá ze tří částí - za prvé je to plavání na 3,86 km, za druhé, jízda na kole v délce 180,25 km a za třetí maratonský běh na 42,2 km.

 

Stále ovšem není možná někomu jasné, proč se tomu říká Iron man, potažmo extrémní sport. Jistě, už samotný triatlon je náročný po sportovní stránce, ale Iron Man je běžně pořádaný za hrozných klimatických podmínek, můžou to být jak vedra, tak i třeba deště. V tomto případě jsou extrémní podmínky brány jako neúnosná horka. Iron man je každoročně sledovaný statisíci diváky podél trasy a navíc jich ještě několik milionů sedí u televizí, které ho přenášejí přímým přenosem.

 

Ještě předtím než vznikl samotný Iron man, tak mu předcházel klasický triatlon. Ten se jako takový objevil poprvé okolo roku 1980 ve Spojených státech Amerických. Během dvaceti let se z něj stal plnohodnotný člen na poli sportovních aktivit. Až závratnou rychlostí se mu podařilo dostat na Letní olympijské hry a mimo jiné to byl první ze sportů, který se tam tak rychle dostal. Sami sportovci ho nepovažují jenom za sport, ale spíše i za životní styl. Z něho se kromě Iron mana ještě vypreparovaly další sporty - duatlon, kvadriatlon, zimní triatlon, aquatlon či případně tzv. terénní triatlon-xterra.

 

Každá z disciplín je nejenom fyzicky, ale i psychicky velmi náročná. Je zajímavé, že nejlepších výsledků dosahuje sportovec, který překročil třicítku a funguje to zhruba do čtyřicítky. Jak už jsme řekli, než se jde na Havaj, tak se musí projít kvalifikačním sítem Iron mana, nejbližší akce vzhledem k nám, je nejspíš v Rakouském St. Pöltenu.

 

Foto © Depositphotos.com/rihardzz