Irský ananasový Teeling

front.post
front.public: 05. 03. 2023
Teeling-Pineapple-bannerov

Rozhodli jsme se pro vás otestovat irskou whisky, která je dosti unikátní svým celkovým projevem. Jak nám zachutnala ananasová specialita z rumových sudů?


Značka whisky Teeling pochází z irského Dublinu a její kořeny sahají až do roku 1782, kdy založil Walter Teeling malou řemeslnou palírnu přímo v průmyslovém srdci hlavního města Irska. Na tradici svého předka navázali pánové Jack a Stephen Teelingovi v roce 2015 a otevřeli zcela novou moderní a designově laděnou palírnu hned vedle té původní historické. Toto znovuzrození se Teelingové rozhodli promítnout do svého loga, a to v podobě bájného ptáka Fénixe.


Rafinované a překvapivé jsou cíl


Inovace ve finálním charakteru irských whisky, přinášení nových neotřelých příchutí – to je cíl, který si palírna Teeling nastavila. Pracuje s důkladným výběrem zajímavých sudů, jejich promyšlenou výměnou v průběhu zrání a samozřejmě s různými délkami zrání jejich whisky. Whisky se u Teelingů před lahvováním nechladí, aby v ní bylo zachováno maximum z její bohatosti a dosaženého charakteru. 


Důležitou postavou v palírně Teeling je Alex Chasko – Master distiller a blender, který pochází z Oregonu a ve Spojených státech původně pracoval v pivovarnictví. Díky své irské manželce se ovšem ocitl v Irsku a s plánem věnovat se pracovně právě irské whisky se po setkání s Jackem Teelingem stal prvním zaměstnancem palírny ji v roce 2012. Pomohl s budováním palírny a rozvinul její whisky na současnou kvalitní a často oceňovanou úroveň.


Rumové sudy na závěr


My jsme se z nabídky Teeling rozhodli otestovat láhev s úžasně dlouhým názvem Teeling Small Batch Plantation Pineapple Rum Cask, což ve volném překladu do češtiny znamená „malá šarže ze sudů po ananasovém rumu“. Ale je vůbec možné v této whisky ananas detekovat?


Tak to spolu prověříme. V prvé řadě tu máme blend sladové a obilné whisky, kdy obě složky zrají až 6 let odděleně v sudech po bourbonu. Následně se obě whisky spojí a uloží do sudů po rumu Plantation Stiggins' Fancy Pineapple a tam zrají dalších 15 měsíců.


Ananas i tajemná pátá chuť


Výsledkem je whisky s velmi zajímavým aromatickým projevem. Ve vůni je i pro laika snadné detekovat vůni ananasu (nebo přesněji slupek ananasu), ale také citrusy a lehounce i stopu karamelu. Ananas pak nacházíme i v chuti této krásné a výrazné whisky, a to spolu s černým pepřem, kyselými citrusy a náznakem umami. Ještě jste toto slovo neslyšeli? Jedná se o tzv. pátou chuť vedle čtyřech základních (sladká, slaný, hořká a kyselá). Název pochází z japonštiny a znamená „delikátní chuť“. V chuťovém závěru pak nejdeme vysloveně čerstvý zralý ananas, pomeranče, koření a melasu.  


Celkově je tato whisky výrazně, ale současně příjemně aromatická a při prvním ochutnání až překvapující svým celkovým projevem. Kdybyste nevěděli, co právě degustujete, mohlo by vás i na vteřinu napadnout: „Je to rum anebo whisky“? Ta ananasová a kořeněná stopa je zde natolik specifická, že vás dokáže na maličký moment rozhodit v detekci tohoto nápoje.


K dýmce přímo dokonalá, ale opatrně


Navíc se nejedná o žádnou lehkou whisky pro slečinky. 49,2 % alkoholu dává jasně najevo, že je třeba být s popíjením tohoto Teelinga opatrný, protože i pár sklenek této báječné irské whisky vám dokáže snadno zamotat jazyk i nohy. Ale když nebudete nikam spěchat a dáte si jednu, nebo dvě malé sklenky a k tomu třeba dýmku s kvalitním tabákem jako já, výborně si ji vychutnáte.


I tato whisky se mnou a s mými přáteli absolvovala několik rybářských výprav, kdy právě v chladných měsících odvedla skvělou práci. Zahřála a lahodila. K této „ananasovce“ mi z dýmkových tabáků nejvíce chutnal Old Dublin od Petersonu (velmi kvalitní latakie, nicméně jaká to úsměvná náhoda, že zrovna Dublin, že?), ale nečekaně také výrazný třešňový aromatik v podobě Ruby Melange od Holger Danske. Naopak mi k ní nesedly čisté virginské tabáky, které mám ale jinak také velmi rád. 


Překvapení, které stojí za to


Každopádně whisky Teeling Small Batch Plantation Pineapple Rum Cask doporučuji zvláště těm, kteří preferují aromatičtější modely whisky, popřípadě těm, kteří chtějí ochutnat ve smyslu whisky něco jiného, originálního a jedinečného. A ptáte se, zda bych si tuto whisky koupil sám znovu? Pak vám řeknu, že rozhodně ano! Otázkou je, jak dlouho bude k dispozici. Vyrobilo se jí totiž pouze 3 750 lahví. A právě proto také nese v názvu definici „malá šarže“. Whisky jsem pořídil v eshopu Warehouse1.cz za velmi přijatelnou cenu 1 130 Kč.


 


Whisky Teeling Small Batch Plantation Pineapple Rum Cask přehledně:


Původ: Irsko - Dublin


Aroma: zemité slupky ananasu, dunder, citrusy a karamel


Chuť: lehké tóny umami, nasoleného masa, černého pepře, ananasu a kyselých citrusů


Závěr: čerstvý ananas, melasa, hořké pomeranče a dřevité koření


Obsah alkoholu: 49,2 %


Objem lahve: 0,7 l


Celková šarže: 3 750 lahví


Cena: 1 130 Kč


Zakoupeno: Warehouse1.cz