Istanbul Agop Xist Ion China plus Trash Hit

front.post
front.public: 25. 06. 2016
000 
Istanbul již dávno není pouze tradiční značkou vyrábějící tradiční činely - nabízí i značně moderní a novátorské výrobky a právě o takových mám tu čest vám poreferovat. Nebojte se, tyto zprohýbané crashe a děravé číny hrají moc pěkně a za příznivé ceny!

 

Na test jsem dostal set efektových činelů - číny Istanbul Agop Xist Ion ve velikostech 16” a 18” a činely Trash Hit od stejného výrobce také v rozměrech 16” a 18”. Trash Hity už jsou na trhu delší dobu a jsou dostupné ve velikostech od 8” do 22”, číny Xist Ion jsou novinkou roku 2013 a vyrábějí se pouze v rozměrech, které jsem obdržel.

 

Všechny činely jsou vyrobeny z tradičního bronzu B20 (slitina cínu a mědi v poměru 1 : 4), číny mají povrchovou úpravu brilliant a Trash Hity jsou uprostřed „aged“ (uměle zestárlé) a po krajích v úpravě traditional. Snažil jsem se činely vyzkoušet v co možná nejrozmanitějších kontextech a najít situace, které jim budou sedět nejlíp - kromě playalongů - a zkoušek jsem na ně odehrál i koncert s rockovou kapelou, swingovým bigbandem a jeden den ve studiu.

 

Na pohled
Všechny plechy zaujmou na první pohled vzhledem. Číny s dvaadvaceti otvory v úpravě brilliant vypadají skutečně efektně a luxusně; totéž sice nelze říci o zvlněných okrajích a „aged“ povrchu Trash Hitů, ale i to jsou činely, kterých si diváci i kolegové z kapely všimnou (vyzkoušeno). Bohaté perforování čín okamžitě vyvolává otázku, zda se negativně nepodepíše na životnosti - to nelze ověřit během několika (desítek) odehraných hodin na činely zapůjčené k testu, ale číny obecně a perforované obzvlášť jsou k praskání náchylné. Bude určitě záležet na konkrétním kusu a v případě prasknutí pak na vstřícnosti vašeho prodejce. I Trash Hit je velmi tenký a překvapí svou ohebností, ale tady bych se o životnost nebál - ohebnost činelu zajistí rovnoměrné absorbování energie úderu a k předčasnému praskání by nemělo docházet.

 

Cože je to ten stack, který jsem vytvořil z 16” číny a 8” splashe? Stack jsou dva činely (čína, crash nebo splash) položené na sobě za účelem dosažení krátkého, špinavého zvuku. Je vhodný na akcenty, v unisonu s kopákem nebo na doprovody třeba i místo druhé hajtky. Testovaná čína je na stack ideální, protože díky otvorům z prostoru mezi činely rychle unikne vzduch a zvuk je tak správně ostrý a rychlý.

 

Na poslech

Jak efektní jsou číny na pohled, tak luxusní jsou i na poslech. Vždycky jsem měl u čín raději tříštivý, bohatý a rychlý zvuk, přibližně popsatelný jako „kšá“, než gongovité tupé a dlouhé „pang“, a testované kousky tento požadavek splňují dokonale. Nebál bych se je přirovnat k velmi populárním čínám Zildjian A Oriental. Perforování odstraňuje nežádoucí přeznění a dodává činelu šíři a tříštivost, přitom zvuk ale zůstává čistý a ušlechtilý, což mi kromě vlastního poslechu potvrdila i studiová nahrávka. Šestnáctipalcová verze je rychlejší, vyšší, vhodná na akcenty i rychlejší doprovody, kdy díky rychlému doznění nezahltí zvuk celé soupravy. Osmnáctka je o něco hlubší, více vyplňuje prostor jak frekvenčně, tak delším dozvukem, a hodí se tedy k pomalejším doprovodům nebo výraznějším, prostorovějším akcentům.

 

Oba činely mě nadchly natolik, že bych si po testu rád jeden nechal, ovšem rozhodování je těžké. Ideální je mít na soupravě oba, protože každý se hodí pro trochu jiné situace, ale když už si budete muset vybrat, bude záležet na stylu, který hrajete, a samozřejmě na osobních preferencích. Do rocku, metalu a dalších agresivnějších a hlasitějších odnoží hudby bych doporučil osmnáctku (na doprovod k metalcorovým breakdownům zcela ideální), pro jemnější styly pak doporučuji šestnáctku (moje volba na ni také nakonec padla - žádnou extra tvrdou hudbu neprovozuji a šestnáctka se mi zdá o fous univerzálnější). Z šestnáctky se mi spolu s osmipalcovým splashem podařilo vyrobit velmi pěkný, ostrý a rychlý stack, osmnáctka mě v tomto ohledu tolik nenadchla, ale experimentům se meze nekladou.