Jak si představovali současnost studenti z roku 1987?

front.post
front.public: 16. 08. 2017
000-obnoveny-obnoveny

Startování aut pomocí gestikulace, projekce mapy na předním skle nebo čtyřtaktní elektrofonie. Zhruba tak si v roce 1987 představovali studenti technických oborů dnešní automobily. Jejich vize odtajnil tým ŠKODA AUTO v rámci projektu Ozvěny budoucnosti. Po třiceti letech otevřel tajnou krabici plnou nápadů na zlepšováky určenou naší generaci. Díky ní můžeme dnes, v roce 2017, nahlédnout do fantazií tehdejších studentů a porovnat je se současností.


 


Píše se rok 1987 a vývojáři české automobilky žijí přípravou dvou revolučních modelů - Škoda Felicia 791 a Škoda Felicia 792. Který z prototypů nakonec opustí výrobní linku, bylo pro ně tenkrát velkou neznámou. Všichni pamatujeme revoluční sedm set dvacet jedničku. Vize lepšího Favorita s mimořádnou výbavou (např. posilovačem řízení) a pokročilejším designem se v devadesátkách skutečně naplnila. „Naším cílem je vyvíjet technologie na několik desítek let dopředu, proto vznikl i tento program Ozvěny budoucnosti, prostřednictvím kterého sbíráme ty nejodvážnější futuristické vize studentů pro příští generace,“ řekl Jan Bečvařík, vedoucí plánování a koordinace v Technickém vývoji ŠKODA AUTO


 


 


 


Jednou ze studentských vizí byl tzv. gestikulační klíč, který by dokázal nastartovat auto přesným pohybem ruky svého majitele. Díky čidlům reagujícím na pohyb by se tak každý mohl stát klíčem ke svému vozu. Autorkou tohoto nápadu byla studentka VUT Brno Pavla Kusá, která věřila, že v budoucnosti už nebudeme k nastartování automobilů klasické klíče vůbec potřebovat. Dnes můžeme konstatovat, že jistý posun v této oblasti opravdu nastal. Auta už sice umíme ovládat na dálku, gesty však zatím startovat nedokážeme. Ale kdo ví, co bude za 30 let?


Že při řízení není čas listovat v autoatlasu a hledat cestu, věděl i mladý student ČVUT v Praze Jiří Václavek, který v roce 1987 vymyslel řešení v podobě multiprojektového předního skla. Takové sklo by umožňovalo promítání map v samotném výhledu řidiče, ten by tudíž nemusel ztrácet vteřiny hledáním v mapě a cestu by sledoval rovnou během jízdy. Ani tato idea neskončila daleko od pravdy. Listovat v autoatlasu díky navigačním systémům a aplikacím už opravdu nemusíme. Koho by ale dnes napadlo promítat cestu přímo na přední sklo?


Kromě gestikulačního klíče a projektového skla se v tajném boxu z minulosti našlo mnoho dalších bláznivých nápadů. Hučení motoru měla např. nahradit čtyřtaktní elektrofonie, okolní zvuky zase zprostředkovat externí echolokátor a v zimě nám měl pomáhat tzv. solární lak na kapotě, který by rozpouštěl sníh. Odhalením těchto vizí však projekt zdaleka neskončil, ba naopak, stále pokračuje a hledá nové vizionáře, kteří zanechají svůj pohled na budoucnost automobilů příštím generacím. Zapojte se do programu i vy, staňte se technologickým vizionářem a zkuste odhadnout budoucnost automobilů roku 2047 již dnes.


https://ozvenybudoucnosti.cz