Jak správně vyčistit interiér vozu?

front.post
front.public: 25. 05. 2021
248F-V11-vacuum-2019-image-22-1-

Interiér auta se snadno zašpiní, zejména pokud se v něm často pohybují domácí zvířata a děti. Kromě estetické stránky může mít ovšem nepořádek v interiéru vozu vliv také na naši pohodu, protože vytváří podmínky pro množení prachu, alergenů a plísní. I když je někdy obtížné zjistit, kde začít, čištění vnitřku vozu je ve skutečnosti snadný proces. Technici společnosti Dyson jej rozdělili do šesti jednoduchých kroků. 


Přečtěte si tipy inženýrů společnosti Dyson, jak rychle, ale důkladně vyčistit interiér vašeho vozu!


Krok 1: Příprava
Než se vydáte ven k autu, je důležité shromáždit správné nástroje pro úklid, abyste mohli vyčistit svého „plechového miláčka“ co nejefektivněji. Ujistěte se, že máte:


1. Vysavač se štěrbinovou hubicí, kartáčem na odolné nečistoty nebo kombinovaným nástavcem a ideálně také mini hubici s motorovým rotačním kartáčem, který zvládá odstranit nečistoty na čalounění v autě. 
2. Pytle na odpadky nebo recyklaci.
3. Pytle nebo kontejnery na odložení veškerých věcí v autě na jedno místo.
4. Vlhký hadr.


Krok 2: Vyčistěte vůz
Začněte tím, že při čištění otevřete všechny dveře vozu, abyste vyvětrali interiér. Pomocí pytle na odpadky nebo recyklační tašky odstraňte volně uložené předměty a nezapomeňte se podívat pod sedadla, do kapes a držáků nápojů. Do samostatného pytle nebo nádoby shromážděte všechny předměty, které nechcete vyhodit, jako jsou sluneční brýle nebo manuály, a během úklidu vše odložte stranou. Nakonec vyjměte podlahové rohože z prostoru pro nohy a umístěte je na čisté a suché místo. 


Krok 3. Začněte se sedadly
Úklid začněte u sedadel, což znamená, že při čištění můžete využít gravitaci a nechat všechny volné nečistoty a zbytky spadnout na podlahu vozu, abyste se s nimi mohli vypořádat později. Začněte v přední části vozu a posuňte obě sedadla na kolejnicích co nejvíce dozadu. Pomocí štěrbinového nástavce vysavače (pokud možno v ručním režimu) vysajte podél švů sedadel co nejblíže k jejich prošití. Zvláštní pozornost věnujte švu v místě, kde se opěradlo setkává se spodní částí sedadla, protože se zde může shromažďovat překvapivé množství nečistot. Poté zacvakněte mini hubici s motorovým rotačním kartáčem Dyson a pomalu vysajte čalounění sedadel, čímž odstraníte veškeré volné nečistoty i neviditelný prach a alergeny, které se mohou v měkkém nábytku hromadit. Pro zvýšení výkonu použijte na vysavači režim „Boost“. 


Jakmile jsou hlavní části sedadel hotové, použijte štěrbinový nástroj vysavače (pokud možno v ručním režimu) k vysávání po stranách sedadel, pod sedadly a podél kolejnic sedadel. Chcete-li se dostat do obzvláště těžko přístupných míst, zvažte použití Dyson LED svítící štěrbinové hubice pro osvětlení tmavých prostor nebo pružné štěrbinové hubice, abyste se snadno dostali do těžko přístupných rohů pod sedadlem. Tento postup opakujte kolem celého vozu, dokud nevysajete všechna sedadla. 


Krok 4: Vysajte boky auta i palubní desku
Dále použijte kombinovaný nástavec s vysunutými měkkými nylonovými štětinami k odstranění prachu a nečistot z karoserie. Jemně vysajte také palubní desku a prostor mezi větracími otvory klimatizace. Pomocí vlhkého hadříku opatrně odstraňte případné stopy nebo skvrny na palubní desce a nechte ji důkladně vyschnout.


Nezapomeňte na všechny boční kapsy ve dveřích vozu, které by mohly potřebovat vyčistit. Pomocí štěrbinového nástavce a režimu Boost se vysavačem dostaňte do všech úzkých rohů a odstraňte zapomenuté drobky a neviditelné nečistoty. Pokud se v nich nachází obzvláště zažraná špína, použijte po vysávání vlhký hadřík.  


Krok 5: Vypořádejte se s odolnou špínou
Nakonec se zaměřte na podlahu. Začněte tím, že se vypořádáte s jakoukoli odolnou špínou, jako je zaschlé bláto nebo skvrny od jídla. Nasaďte na vysavač kartáčový nástavec s tuhými nylonovými štětinami na odolné nečistoty. Pomůže vám vydrhnout zaschlou špínu z míst s vysokým provozem a odolná polypropylenová konstrukce znamená, že do úklidu můžete vložit i trochu síly, aniž byste nástavec poškodili. Pokud nemáte po ruce kartáč na odolné nečistoty (Stubborn), použijte kombinovaný nástavec s měkkými nylonovými štětinami vytaženými dozadu. Kombinovaný nástroj Dyson má širokou hubici, která pomáhá pokrýt větší plochu při každém vysávání, a je navržen s červeným tkaným nylonovým sběračem žmolků. Díky němu sbírá zvířecí chlupy a další nečistoty z míst, jako je prostor pro nohy v autě. Jakmile se postaráte o odolné nečistoty, vysajete zbytek podlahy pomocí mini hubice s motorovým rotačním kartáčem na odolné nečistoty. 


Krok 6: Jdeme do finále!
Pomocí mini hubice s motorovým rotačním kartáčem vysajte podlahové rohože, a poté je vložte zpět do prostoru pro nohy. Ujistěte se, že jste vyčistili obě strany rohoží, abyste zabránili tomu, že se do nově vysátých prostorů vrátí nečistoty přichycené na spodní straně rohože. Vraťte všechny věci zpět na jejich obvyklé místo a užívejte si čerstvě vyčištěného vozu.   


Tip: Podívejte se, které příslušenství pasuje k vašemu vysavači Dyson!